Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Cmentarz belgijski
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Cze, 2007 15:50   

Feuchtwangen napisał/a:
Jeńcy wojenni

Przecież wiem, że nie turyści :) tylko co oni robili w Malborku, gdzie Belgia a gdzie Prusy

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sob 09 Cze, 2007 16:05   

Może jakiś pierwszowojenny stalag?

jarek 

Wysłany: Nie 10 Cze, 2007 11:54   

Dokładnie

W miejscu stalagu XX B w czasie I wojny światowej był obóz dla żołnierzy wzięych do niewoli przez niemców.

malborczyk 

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2007 20:26   

O tym cmentarzu krąży również inna opowieść, a mianowicie: jeden mieszkaniec Malborka, starszy Pan- harcerz, pisał kiedyś do malborskich gazet o cmentarzu żołnierzy armii carskiej poległych pod Tannenbergiem. Jedynym jego potwierdzeniem miały być polskie nazwiska na wspomnianych mogiłach. Obecnie trudno cokolwiek o tym powiedziec. Dokumenty z archiwum UM przedstawiają tylko teren cmentarza wyznaczonego z terenu cmentarza żydowskiego i krótką informacje, że to cmentarz belgijski z pierwszej wojny światowej. Nic więcej. Jutro na terenie wyznaczonym przez wspomnianego pana odbędzie się poszukiwanie płyt, rzekomo zasypanych pod cienką warstwą ziemi. Może jutro ziemia pokaże prawdę.

malborczyk 

Wysłany: Czw 20 Wrz, 2007 11:32   

Po przeprowadzeniu odkrywki na terenie cmentarza nie natrafiono na jakiekolwiek elementy płyt. Znaleziono kilkadziesiąt fragmentów zniczy - przywiezione po wojnie z jakiś innych cmentarzy. Teren wskazany przez mieszkańca Malborka został sprawdzony poprzez nakłuwanie terenu i odsłoniecia ziemi. Na tym terenie zwieziono po wojnie sporą ilośc ziemi co uniemożliwia dalsze poszukiwania. A może ziemia nie chce nam pokazać co skrywa. Obecnie trzeba bazować sie na dokumentach z 1947 roku mówiących o tym że był to cmentarz belgijski z ostatnim pochówkiem z 1914 roku.

Orselen
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Sty, 2014 20:39   

Cmentarz, który tu nazwano „belgijskim” to dawne miejsce pochówku cudzoziemców poległych i zmarłych w lazaretach z I wojny światowej. Jak wiadomo, Niemców chowano na Jerozolimskim.

Bywałem na tym cmentarzyku zanim jeszcze rozbudowano sąsiadujący z nim cmentarz jeńców brytyjskich. To ten trójkąt pomiędzy obecną ul. 500-lecia i Mazowiecką. Zapamiętałem, (a dzisiaj potwierdził mi to mój rówieśnik, z którym tam bywałem) cementowe nagrobki, na których wymieniono narodowość pochowanych. Tych nagrobków było niewiele, ale oficerów pochowano w osobnym półokręgu. Zapamiętałem kraje pochodzenia pochowanych: Rosja, Belgia, Serbia i Rumunia.

W gazecie ziomkostwa wschodniopruskiego z 1959r. znalazłem tekst o cmentarzach z I wojny, który pośrednio uwiarygadnia to, co zapamiętałem sprzed ponad półwiecza.

W całej rejencji zachodniopruskiej pogrzebano 61.200 żołnierzy I w. św. a w tym: 27 849 Niemców i 11 Austriaków. Ponadto poległych i zmarłych w lazaretach: 32 540 Rosjan, 700 Rumunów, 40 Anglików, 31 Belgów, 8 Serbów, 4 Francuzów, 3 Włochów i jednego jeńca Amerykanina.
Na życzenie rodzin pochowanych 2200 przeniesiono w strony ojczyste. Na terenie rejencji pozostawało ok. 1700 cmentarzy i pojedynczych pochówków. Jednym z nich był cmentarzyk w tym trójkącie:

mapa2_904.jpg
http://www.marienburg.pl/
Plik ściągnięto 3879 raz(y) 13,9 KB

malbork.jpg
Plik ściągnięto 3879 raz(y) 54,47 KB

Ostatnio zmieniony przez Orselen Sob 18 Sty, 2014 20:44, w całości zmieniany 5 razy  

Odpowiedz do tematu