Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Cmentarz Jerozolimski w Malborku
Autor Wiadomość
kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Czw 09 Sty, 2014 13:12   

Jestem po rozmowie z burmistrzem Skoniecznym. Konkluzje są następujące:
1. Na cmentarzu komunalnym ustawiona zostanie tablica informująca o pochowanych osobach, zawierająca także nazwiska zidentyfikowane z płyt nagrobnych;
2. na terenie cmentarza, na kwaterze wojennej zostaną wyeksponowane wydobyte obecnie bądź w przyszłości nagrobki żołnierskie. Ma to być rodzaj pomnika upamiętniającego spoczywających w tym miejscu żołnierzy. O jego formie powinien zadecydować konkurs na projekt.
3. W zamierzeniach inwestycyjnych (projekt) obecnie realizowany parking nie wchodził na teren nekropolii wojennej - tak wynika z zachowanych planów miasta. Naruszono jednak jeden rząd pochówków, skrajny od północy. Spowodowane to było nieprecyzyjnością posiadanych materiałów kartograficznych - północna granica kwatery znalazła się na głębokość około 2 metrów w obrębie parkingu.
4. Po stronie wschodniej realizowany parking obejmował fragment cmentarza ewangelickiego. W piśmie do WKZ inwestor informował o tym fakcie i otrzymał stosowne pozwolenia.
Będę informował w przyszłości o podejmowanych krokach.
W załączniku plan cmentarza z planu miasta z 1933 roku. Zaznaczyłem na nim poszczególne granice.
linia czerwona - kwatera wojenna (granice przybliżone);
linia niebieska - teren parkingu;
kolor żółty - zajęta przez parking część cmentarza wojennego;
kolor zielony - część cmentarza cywilnego zajęta przez parking

Copy of 1933cm zaznaczenia.jpg
Plik ściągnięto 2191 raz(y) 82,59 KB

kedat 

Wysłany: Czw 09 Sty, 2014 15:45   

Po rozmowie telefonicznej z panem Łukaszem Jaskułą -Inspektor Wojewódzkim dowiadujemy się ze nie zostali oni poinformowani o wydobyciu płyt nagrobnych oraz szczątków ludzkich z cmentarza wojennego.
Dz.U.2006.144.1041
ART.4
1.Wojewodzie przysługuje prawo zarządzania ,ekshumacji zwłok z grobu wojennego i przeniesienia ich do innego grobu
2.Wojewoda wskutek umotywowanej prośby rodziny lub otoczenia osoby,pochowanej w grobie wojennym,bądź prośby instytucji społecznej może zezwolić na ekshumacje zwłok z grobu wojennego,przeniesienie ich na inne miejsce w kraju lub poza granicami państwa i na sprowadzenie zwłok z obcego państwa celem pochowania w kraju w grobie wojennym.
ART.5
Prowadzenie robót ziemnych ,wznoszenie pomników i innych urządzeń na cmentarzach i grobach wojennych wymaga zezwolenia wojewody.
Została także poinformowana o tym fakcie Instytucja "Volksbund für Kriegsgräberfürsorge e.V. w m. Kassel. Odpowiedzieli, że przekażą informacje do biura w Warszawie.
Ostatnio zmieniony przez kedat Czw 09 Sty, 2014 16:06, w całości zmieniany 3 razy  

seiko 

Wysłany: Czw 09 Sty, 2014 19:25   

Będę czekał na jakiekolwiek informacje bo widać,że ta inwestycja [ projekt ] był wykonany,zrobiony po naszemu ,[ pozwolenie było,weżnim sie , wykopim ,postawim i je.] :nook: A gdzie profesjonalizm przed wykonawczy.

malborczyk 

Wysłany: Czw 09 Sty, 2014 21:41   

Jak pamiętam główna część cmentarza posiadała charakterystyczny kształt grobów (Krzyż Żelazny), może odnalezione płyty to efekt pochówków powojennych (oczywiście po I wojnie światowej)? Nieliczne pochówki z II wojny posiadały również formę Krzyża.

Grażyna napisał/a:
Zastanawiam się, dlaczego przedstawione na str.12 tablice nagrobne młodych żołnierzy są różne od tych, które zapamiętałam z tego cmentarza. Zapamiętałam takie, jakie przedstawiono na str. 3 i 6 tego tematu np. 20090504_153507.JPG
Tamte były zwieńczone krzyżem u góry, natomiast te zaprezentowane teraz, mają krzyż wyryty na tablicy.
:?:

Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 13 Sty, 2014 19:40   

malborczyk napisał/a:
może odnalezione płyty to efekt pochówków powojennych (oczywiście po I wojnie światowej)? Nieliczne pochówki z II wojny posiadały również formę Krzyża.

Cały czas biję się z myślami. O ile pamiętam, to cmentarz wojenny z I w.ś. był zlokalizowany na lekkim podwyższeniu terenu. Właśnie "wrotami" do niego były dwa głazy (już ich zdjęcia były tu publikowane) z datami I wojny światowej. Nielogiczne byłoby więc, żeby powyżej tych kamieni były pochówki z II wojny światowej. Ja, raczej kojarzę napisy z datami lat 1914-18. Te krzyże pamiętam jako właśnie formę tzw. "krzyża żelaznego. Z tego, co zapamiętałam - ten cmentarz wojenny był niesamowicie uporządkowany, tzn. - pod jakim kątem by się nie patrzyło, krzyże nagrobne wyznaczały linię prostą. Ze zdjęć wcześniejszych wygląda, że krzyże były inkrustowane czarną wykładziną (szklaną?). To, co ja pamiętam, było już bez tego.(prawdopodobnie). Wspominam lata najwcześniej ok. 1956-57 - i potem. Dam sobie (głowę?) obciąć, że na tej górce na południe od Szpitala Jerozolimskiego był cmentarz wojenny z I wojny światowej, a nie pochówki z II wojny światowej.
Ten cmentarz był poniekąd moim "placem zabaw" od wczesnego dzieciństwa. ponieważ mieszkałam w sąsiedztwie, ale teraz z upływem lat wiele rzeczy zaciera się w pamięci :-/

malborczyk 

Wysłany: Wto 14 Sty, 2014 09:07   

Zgadzam się w 100% z Pani wypowiedzią. Od dwóch kamieni w stronę ulicy Armii Krajowej był cmentarz z I wojny czyli teren najstarszego cmentarza przyszpitalnego (wzniesienie fortyfikacji). Wspomniałem o pochówkach z II wojny światowej, ponieważ robiąc dokumentację fotograficzną natknąłem się na pozostałości nagrobków w formie Krzyża Żelaznego z czasów II wojny za Szpitalem w miejscu parkingu. Czy tam zostali pochowani, tego nie wiem? Do dzisiaj nie wiadomo w którym miejscu pochowano osoby z bombardowań fabryki samolotów, zmarłych w Stalagu XXB czy też ciała pochowane przez ks. Willa.

Grażyna napisał/a:
malborczyk napisał/a:
może odnalezione płyty to efekt pochówków powojennych (oczywiście po I wojnie światowej)? Nieliczne pochówki z II wojny posiadały również formę Krzyża.

Cały czas biję się z myślami. O ile pamiętam, to cmentarz wojenny z I w.ś. był zlokalizowany na lekkim podwyższeniu terenu. Właśnie "wrotami" do niego były dwa głazy (już ich zdjęcia były tu publikowane) z datami I wojny światowej. Nielogiczne byłoby więc, żeby powyżej tych kamieni były pochówki z II wojny światowej. Ja, raczej kojarzę napisy z datami lat 1914-18. Te krzyże pamiętam jako właśnie formę tzw. "krzyża żelaznego. Z tego, co zapamiętałam - ten cmentarz wojenny był niesamowicie uporządkowany, tzn. - pod jakim kątem by się nie patrzyło, krzyże nagrobne wyznaczały linię prostą. Ze zdjęć wcześniejszych wygląda, że krzyże były inkrustowane czarną wykładziną (szklaną?). To, co ja pamiętam, było już bez tego.(prawdopodobnie). Wspominam lata najwcześniej ok. 1956-57 - i potem. Dam sobie (głowę?) obciąć, że na tej górce na południe od Szpitala Jerozolimskiego był cmentarz wojenny z I wojny światowej, a nie pochówki z II wojny światowej.
Ten cmentarz był poniekąd moim "placem zabaw" od wczesnego dzieciństwa. ponieważ mieszkałam w sąsiedztwie, ale teraz z upływem lat wiele rzeczy zaciera się w pamięci :-/
Ostatnio zmieniony przez malborczyk Wto 14 Sty, 2014 09:11, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu