Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Rothof
Autor Wiadomość
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Czw 23 Paź, 2008 20:29   Rothof

Czy można potwierdzić bądź zaprzeczyć, że to któryś z okolicznych Czerwonych Dworów :?:

IMG_01z.jpg
Plik ściągnięto 11896 raz(y) 57,7 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 23 Paź, 2008 21:15   

Myślę,ze to jest to samo Kreitz Krug / Kreutzkrug, także
http://www.marienburg.pl/...ighlight=rothof

Czerwony Dwór 02.jpg
Plik ściągnięto 11881 raz(y) 103 KB

Nowy-1.jpg
Plik ściągnięto 11881 raz(y) 95,71 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Czw 23 Paź, 2008 21:29   

kolekcjoner napisał/a:
Myślę,ze to jest to samo Kreitz Krug / Kreutzkrug, także
http://www.marienburg.pl/...ighlight=rothof


ale na każdej z kartek jest inny budynek
- drewniany parterowy
- ceglany piętrowy na Twojej i
- ceglany parterowy na kartce w linku, który podesłałeś

Ta którą zamieściłem była wydana przez Paula Herrmanna (Berlin)
Nakładcą (?) i fotografem (?) - (Photogr.) był A.Kwandt może to przechyli szalę niepewności/przypuszczeń, w którąś stronę.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 23 Paź, 2008 22:12   

zapała napisał/a:

ale na każdej z kartek jest inny budynek
- drewniany parterowy
to jest zajazd z końca XIX wieku, w jego miejsce wzniosiono nowy przywołany na przytoczonym linku
- ceglany piętrowy na Twojej i
To jest dwór zbudowany około 1900 roku w miejsce tego z Twojej kartki (ona jest z końca XIX wieku 0 zdjęcie)
- ceglany parterowy na kartce w linku, który podesłałeś
to jest ten nowy, istniejący do dzisiaj zajazd (link)

Ta którą zamieściłem była wydana przez Paula Herrmanna (Berlin)
Nakładcą (?) i fotografem (?) - (Photogr.) był A.Kwandt może to przechyli szalę niepewności/przypuszczeń, w którąś stronę.

Zwróć uwagę na zdjęcia na Twojej kartce - tam jest zajazd (istnieje dod ziś nowy, z pocz. XX wieku
Dwór też został około 1905 roku wymieniony na nowy. Ale nie jest wykluczone, że to inny rejon Rzeszy
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Czw 23 Paź, 2008 22:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pią 24 Paź, 2008 09:19   

kolekcjoner napisał/a:
zapała napisał/a:

ale na każdej z kartek jest inny budynek
- drewniany parterowy
to jest zajazd z końca XIX wieku, w jego miejsce wzniosiono nowy przywołany na przytoczonym linku
- ceglany piętrowy na Twojej i
To jest dwór zbudowany około 1900 roku w miejsce tego z Twojej kartki (ona jest z końca XIX wieku 0 zdjęcie)
- ceglany parterowy na kartce w linku, który podesłałeś
to jest ten nowy, istniejący do dzisiaj zajazd (link)

Ta którą zamieściłem była wydana przez Paula Herrmanna (Berlin)
Nakładcą (?) i fotografem (?) - (Photogr.) był A.Kwandt może to przechyli szalę niepewności/przypuszczeń, w którąś stronę.

Zwróć uwagę na zdjęcia na Twojej kartce - tam jest zajazd (istnieje dod ziś nowy, z pocz. XX wieku
Dwór też został około 1905 roku wymieniony na nowy.

Dzięki Kolekcjoner :-D widzę, że zdecydowanie muszę zmienić okulary :roll: :ops:

Ale nie jest wykluczone, że to inny rejon Rzeszy


i tego właśnie się "obawiam" ;-)
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pią 24 Paź, 2008 22:38   

Kolekcjoner, z największą przyjemnością informuję, że masz rację - mój Rothof to Twój Rothof.

Dzięki pomocy Powiślanina wątpliwość udało się rozstrzygnąć (przesłał skan, którego nie umiem jednak wkleić -może jak przeczyta ten post to się zlituje i wklei ;-) i potwierdził Twoją opinię.

Zdopingowany sięgnąłem po lupę i "odkryłem" :ops: , że gospoda wcale nie jest drewniana, jak mi się wydawało :ops: tylko wybudowana z cegły.

Wiedziałem, że jesteście "damn good" :mrgreen: ale że aż tak ... :ok: :clap:
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 24 Paź, 2008 23:29   

8-) :ops: 8-)
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 25 Paź, 2008 12:03   

zapała napisał/a:
Wiedziałem, że jesteście "damn good" :mrgreen: ale że aż tak ... :ok: :clap:
Kolekcjoner jest spec, co chcesz, nie ma bata. :mrgreen:
A swoją drogą to chyba kolejna pocztówka z okolic lat 20'tych. Masz tego może więcej do pokazania? Bo mnie to też interesuje, ja lubię secesję. :->
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Sob 25 Paź, 2008 13:36   

Aida napisał/a:
zapała napisał/a:
Wiedziałem, że jesteście "damn good" :mrgreen: ale że aż tak ... :ok: :clap:
Kolekcjoner jest spec, co chcesz, nie ma bata. :mrgreen:
A swoją drogą to chyba kolejna pocztówka z okolic lat 20'tych.

no nie co za profanacja :roll: :mrgreen: kartka pochodzi sprzed 1905 r. - łatwo poznać bo posiada tzw. "długi adres" czyli stronę przeznaczoną wyłącznie na adres odbiorcy, dopiero od 1905 r. wprowadzono istniejący do dzisiaj układ graficzny

Masz tego może więcej do pokazania? Bo mnie to też interesuje, ja lubię secesję. :->


coś tam znajdę, choć moje pochodzą tylko z Malborka ale spróbuj namówić Kolekcjonera i Powiślanina oni to mają kolekcje - można je oglądać, oglądać, oglądać i oglądać i jeszcze raz oglądać :mrgreen: :ok:
 
 
Powiślanin 
Mistrz


Pomógł: 9 razy
Wysłany: Nie 26 Paź, 2008 07:49   

Poniżej przedstawiam skan z książki "Heimat zwischen Weichsel, Nogat und Sorge" przedstawiający pocztówkę z Rothof wraz z opisem.
Budynek z pocztówki znajdującej się w książce jest bardzo podobny do budynku z pocztówki zapały. Pocztówka opisana jest rokiem 1935.
Zapała po oglądnięciu pod lupą oryginału stwierdza, że jest to ten sam budynek, czyli pocztówka z tematu jest z powiatu sztumskiego.

Pocztówka kolekcjonera jest z około 1916 roku i budynek na niej widoczny jest przynajmniej piętrowy, czyli budynki z pocztówki kolekcjonera i zapały to dwa różne budynki. Lokalizacji tych budynków nie znam.

Pojechałem do Czerwonego Dworu. Dowiedziałem się, że przy skrzyżowaniu dróg Malbork - Dzierzgoń z Łozą i Dąbrówką Malborską w Kreuzkrug była jakaś gospoda, ale jest to wiadomość od starszej osoby, która osiedliła się na tym terenie, kilka lat po wojnie i jest to wiadomość nie potwierdzona.
Szukałem na mapie, też nie znalazłem, ale trzeba by poszukać na kilku różnych mapach.

Dzięki Ci zapała bo zainteresowałeś mnie tematem pocztówki z Rothof i wracając z Czerwonego Dworu do Sztumu trafiłem na lotnisko w miejscowości Koślinka. Latał tam mój znajomy na motolotni.
Kilka razy już mnie namawiał na lot. Tym razem namówił mnie i przeleciałem się nad Sztumem na wysokości 300m. Gdybym wiedział dzień wcześniej, że będę latał na motolotni to chyba nie przespałbym całej nocy, dlatego wielkie dzięki zapała.

Rothof 2.jpg
Plik ściągnięto 11758 raz(y) 105,1 KB

_________________
Pozdrawiam
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 26 Paź, 2008 11:19   

Powiślanin napisał/a:
Kilka razy już mnie namawiał na lot. Tym razem namówił mnie i przeleciałem się nad Sztumem na wysokości 300m

zazdroszczę strasznie! może następnym razem i mnie byś wkręcił? popstrykałbym kilka fotek Sztumu z lotu ptaka, ech... ;-)
_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 26 Paź, 2008 11:41   

Drodzy moi, cieszę się z Waszej dociekliwości. I od razu przyznaję, że mój tekst był trochę niejasny i w związku z tym mógł budzić pewne wątpliwości. Ale do rzeczy. W obrębie miejscowości Rothof znalazły sie trzy obiekty (a może i więcej, ale na razie nie wiemy) przedstawiane na widokówkach. Są to:
1. W miejscu zaznaczonym numerem 1 znajdował się w I połowie XIX wieku zajazd (gospoda) będąca własnością Onitza (http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=1277&highlight=rothof). Obiekt (z początku XX wieku) istnieje do dziś. Na widokówce "skanuj0001.jpg" znajduje się ten właśnie obiekt.
2. Na skrzyżowaniu drogi Marienburg - Tessendorf - Christburg, na skrzyżowaniu z drogą Marienburg - Deutsch Dammerau - Rothof - Loosendorf znajdował się do 1945 roku zespół budynków gospody znajdujący się na widokówce ze skanu "Rothof 2.jpg". Obiekt ten oznaczyłem nr 2 na mapie.
3. Dwór znajdujący się na widokówce "Czerwony Dwór 02.jpg" oznaczyłem na mapie nr 3.
Czyli żaden z obiektów przedstawionych na tych trzech widokówkach nie powtarza się. A wszystkie one leżą w obrębie wsi CZerwony Dwór.
Gospoda w Rothof należała w końcu XIX wieku do Mennonity Johanna Classena ( http://users.foxvalley.net/~goertz/pet1868.html ), wcześniej w 1824 była własnością także mennonity Quiringa.
I jeszcze jedna informacja - trochę nie w temacie, ale związana z Czerwonym Dworem. Z tego majątku Conrad Steinbrecht przywiózł na przełomie XIX/XX wiek kapitel ze sceną walki Krzyżaków z Prusami znajdujący się obecnie na zamkuw Malborku w pomieszczeniu zwanym "refektarz Infirmerii". Zgodnie z informacjami będącymi w posiadaniu Steinbrechta został on tam wywieziony w końcu XVIII wieku, w trakcie pruskich rozbiórek zamku.

Rothof mapa.jpg
Plik ściągnięto 8075 raz(y) 106,71 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 26 Paź, 2008 14:06   

kolekcjoner napisał/a:
kapitel ze sceną walki Krzyżaków z Prusami znajdujący się obecnie na zamkuw Malborku w pomieszczeniu zwanym "refektarz Infirmerii"
Chciałam Wam pokazać zdjęcie ale nie mogę go znaleźć na dysku, gdzieś się schowało. :-(
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Powiślanin 
Mistrz


Pomógł: 9 razy
Wysłany: Nie 26 Paź, 2008 14:34   

Hagedorn napisał/a:
Powiślanin napisał/a:
Kilka razy już mnie namawiał na lot. Tym razem namówił mnie i przeleciałem się nad Sztumem na wysokości 300m

zazdroszczę strasznie! może następnym razem i mnie byś wkręcił? popstrykałbym kilka fotek Sztumu z lotu ptaka, ech... ;-)

To nie zależy ode mnie, ale wszystko jest możliwe do załatwienia.
Zrobiłem kilka zdjęć, ale nie byłem przygotowany. Baterie miałem na wyczerpaniu.
Do wykonywania dobrych zdjęć potrzebny podobno jest północny wiatr, wiadomo słoneczna pogoda i minimum dwa załadowane na ful aparaty fot. Najlepiej zdjęcia wykonywać na wiosnę, może coś zorganizuję.

Co do tematu to też uważam, że pocztówka zapały i ta z książki przedstawiają gospodę ze skrzyżowania dróg. Zwłaszcza , że oznaczone są nazwą Kreuzkrug.
Poniżej dzisiejszy widok na to gospodarstwo w widoku od południa.
Umiejscowienia trzeciej pocztówki w gospodarstwie ozn. 3 nie wykluczam, ale potwierdzenia nie mam.

Kreuzkrug.JPG
Plik ściągnięto 8049 raz(y) 61,37 KB

_________________
Pozdrawiam
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 26 Paź, 2008 14:41   

Tak - to jest to obejście. A pocztówka Zapały i skan z książki pokazują także to miejsce.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 08 Mar, 2013 22:55   

To jeszcze takie z Ebay

391bae5467f4c5d7c4bfaec9d2f891528.jpg
Plik ściągnięto 7373 raz(y) 103,55 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group