Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Stare Babki
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 15:25   Stare Babki

NaszeMiasto.pl
Cytat:
Koniec Starych Babek. Wieś znika z powierzchni ziemi ...

Polska Dziennik Bałtycki Irena Łaszyn

Wczoraj 18:07:14 , Aktualizacja wczoraj 18:07:14
Za cztery lata będą tu cztery pasy. Powstanie droga ekspresowa. A to oznacza, że Stare Babki (powiat nowodworski, gmina Stegna) znikną z powierzchni ziemi, mieszkańców czeka wyprowadzka.(...)


Trzeba by miejscowość zarchiwizować fotograficznie

stare babki.png
Plik ściągnięto 231 raz(y) 237,13 KB

alte babke.png
Plik ściągnięto 283 raz(y) 324,83 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 17:59   

Zapewne niewielu zdaje sobie sprawę po za nielicznymi, że owa miejscowość na trwałe wpisała się w repertuar kabaretowy a konkretnie Tadeusza Drozdy. Miałem to szczęście, że premierę tego dowcipu słyszałem podczas jgo występu w Ostródzkiej hali MOS-u, ponieważ Drozda odbywał turnee i jadąc z M-ka widział drogowskaz z w/w miejscowością. Dowcip ten opowiadał wielokrotnie w mediach, ostatni raz słyszałem jakieś 1-2 lata wstecz. To tyle.
Zapomniałem dodać, że był to rok 1989.
Ostatnio zmieniony przez Milek Nie 29 Lis, 2009 18:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
platenhof 

Wysłany: Nie 01 Lip, 2012 18:03   

Też słyszałem ten kawał o ile mówimy o tym samym.
Kierowca autobusu przed przystankiem w Starych Babkach głośno zakomunikował:
- Stare Babki, wysiadać
Na co dwie starsze kobiety siedzące w autobusie:
- Panie, ale my chciały do Gdańska
:)
 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 01 Lip, 2012 21:14   

A tak na poważnie. Czy ktoś wie jaka jest etymologie tej nazwy. "Alte-" to oczywiście - stare, ale co mogło znaczyć to "-babke"?
 
 
platenhof 

Wysłany: Nie 01 Lip, 2012 21:55   

Nie mam pojęcia. Np. Rybina nazywała się Fisher Babke. Może to po prostu jakaś nazwa osady?
Alte babke - stara osada
Fisher babke - osada rybacka czy rybaków???
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 01 Lip, 2012 22:32   

Ale Stare Babki przed 1945 rokiem nazywały się 14 Włók (Stare Babki leżały bliżej wspomnianej Scharpau) a nie Altbabken. Co nie znaczy, że wiem co to są te Babken ... A może to ma coś wspólnego z nazwą zamku Rybickiego, który znajdował się w tym rejonie (karczma Stary Zamek - Altes Schloss), Szkarpawa to Schlosslake czyli Rzeka Zamkowa.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
platenhof 

Wysłany: Nie 01 Lip, 2012 22:55   

No na mapie tak to wygląda z tym że dzisiejsze Stare Babki z pewnością wzięły nazwę od nazwy Altebabke. A tak w ogóle to Stare Babki inaczej nazywają się Zadwórze.
Zamku Mistrza Rybickiego chyba nie idzie powiązać ale kto wie - każdy trop jest dobry :)
 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 00:07   

platenhof napisał/a:
Zamku Mistrza Rybickiego chyba nie idzie powiązać ale kto wie - każdy trop jest dobry :)

Może te Fisher Babki to właśnie dawna osada rybaków Mistrza Rybickiego. Poza przystanią rybacką Babki miały łąki, las i coś między nimi, co nie mogę rozczytać. Większość północnego brzegu Szkarpawy była Babek. Co ciekawe; na mapach z XVIII w. nie zaznaczano Starych Babek. Na mapie z 1803 już są i od razu "stare". Może reaktywowano dawną osadę? A to właśnie gdzieś tam był dwór Mistrza Rybickiego. Chociaż ten zaznaczony na mapie z 1789 r. "zniszczony pałac" nie jest na gruntach Starych Babek :idont:
kolekcjoner napisał/a:
Szkarpawa to Schlosslake czyli Rzeka Zamkowa.

Schlosslake to nie Szkarpawa. Chociaż blisko.

Babki.1760.jpg
Plik ściągnięto 18572 raz(y) 98,21 KB

Bapki.1789.jpg
Plik ściągnięto 18572 raz(y) 98,95 KB

Babki.1803.jpg
Plik ściągnięto 18572 raz(y) 93,02 KB

 
 
platenhof 

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 13:47   

Chyba tak możemy gdybać a nazwy albo przynajmniej ich część "przechodziła" z jednego miejsca w drugie na przestrzeni wieków w miarę zmiany krajobrazu, biegu rzek, pewnie i po wojnie niektóre zostały zmienione czy przekształcone. Całkiem mozliwe że ALte Babke wywodzi się wstępnie od tych Babker. A nawiasem mówiąc te "Babkery" na mapie z 1789 r. wyglądają jakby nazwy poszczególnych polderów odgraniczonych rowami czy kanałami.
Co do tego zniszczonego pałacu to coś mi świta że była gdzieś w okolicy rodzina Krakau czy Krokos po polsku więc mógł być to ich pałac na tej mapie. :)
Ale pewnie pierwotnej genezy nazwy Alte Babke już nie ustalimy.
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 14:13   

Może chodziło ci o dwór i folwark Reinholda von Krockow/Krokowskiego, który otrzymał pod zastaw pożyczki ziemię w rejonie Niedźwiedzicy, Nowej Kościelnicy i Żuławek?
_________________
.............................................
 
 
platenhof 

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 14:39   

Dokładnie o ten. W rzeczy samej - gdzieś coś świtało w głowie ale bardzo głęboko :)
Dziękuję za przypomnienie :)

A wracając do Zamku Mistrza Rybickiego to z tego co słyszałem od znajomego mieszkającego w pobliżu w dzisiejszej Szkarpawie mniej więcej w miejscu Karczmy Stary Zamek wyorywano na polach cegły które mogły pochodzić z średniowiecznej budowli. Tak słyszałem bo osobiście się nie znam na średniowiecznych cegłach :)
Poza tym telekomunikacja czy inna firma próbowała przeciągnąć w tamtym miejscu pod ziemią jakieś światłowody i trafiła na nieprzepuszczalny grunt ( mury???) W każdym razie ominęli to miejsce. Może to jest jakiś trop jeśli chodzi o Zamek Mistrza.
Ostatnio zmieniony przez platenhof Pon 02 Lip, 2012 15:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 17:54   

Załączam dwie mapy - zrzuty z google maps. Niestety - to jest wersja z 2012 roku, jeszcze do niedawna była wersja starsza zdjęć lotniczych i w tym miejscu, na zaoranym polu widoczne były narysy jakiejś budowli (ciemne linie). One nie pokrywały się z siecią rowów melioracyjnych, Ale i teraz widać ślady jakichś konstrukcji. To są te jasne plamy ze złą wegetacją roślin.

zamek rybickiego.jpg
Plik ściągnięto 15936 raz(y) 75,36 KB

zamek rybickiego2.jpg
Plik ściągnięto 15936 raz(y) 82,71 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
platenhof 

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 18:48   

Według mnie to ciężko coś wywnioskować z tych zdjęć. Jasne plamy mogą być spowodowane tworzeniem się bajorek na polach i dlatego rośliny nie rosną. Ale kto wie - może masz rację. Może wycieczka w teren pomogłaby natrafić na jakieś ślady choć pewnie już niejeden tam biegał.
Ta biała plama z lewej strony pokrywa się z drogą prowadzącą do zabudowań nad tą Schlosslake na przedwojennych mapach. Może stąd słabsza wegetacja.
 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 20:12   

kolekcjoner napisał/a:
Ale i teraz widać ślady jakichś konstrukcji.

To ślady zabudowań późniejszych. (Co nie wyklucza dworu M.R.)
Ta najwyraźniejsza plama to ślad po zabudowaniach które podkolorowałem na czerwono na mapie międzywojennej i z 1772 r. Dwóch żółtych sąsiadów też już było.

Tym co tam nie zaglądali polecam legendę o dawnym konflikcie rybaków z Mistrzem Rybickim. http://www.marienburg.pl/...p=109771#109771
Teraz już jestem przekonany, że to "Babke" jakoś musi pochodzić od M.R. Ale jak :idont:
Tak rozległe terytorium: Babki, Rybackie Babki - Fischer Babke , łąki - Babker Wiesen, cielęca wyspaBabker Kalberwerder i świński las Babker Schweinwald musiały należeć do "wielkiego Pana".[/i]

Babki.mess..jpg
Plik ściągnięto 15919 raz(y) 97,54 KB

Babki.1772.jpg
Plik ściągnięto 15919 raz(y) 94,14 KB

Ostatnio zmieniony przez KrzysztofW Pon 02 Lip, 2012 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 20:33   

No nie do końca - budynki sprzed 1945 r. zaznaczyłem literami A, B, C i D. To są inne miejsca. Droga też ma inny przebieg

zamek rybickiego3.jpg
Plik ściągnięto 15912 raz(y) 59,05 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
platenhof 

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 20:57   

Co do budynków się zgadzam - jednak droga ma zbliżony przebieg do plamy. Myślę że nie ma się co spierać bo każda teoria może być trafna. Potrzebne byłyby zapewne badania geologiczne żeby rozwikłać tą zagadkę.
A co do umiejscowienia Zamku MR to jest jeszcze taka mapa w książce Das Weichsel Nogat Delta z 1600 roku gdzie właśnie w tej okolicy jest symbol budynku z wieżyczką jakby. Może to właśnie Zamek?
Mało tego na tej mapie jest już nazwa Alte Babke także już wtedy funkcjonowała :)
Jest też nazwa Babker Wiesen - tkże te Babki czy Babkery to jeszcze krzyżackie nazewnictwo i chyba tam trzeba szukać etymologii Starych Babek :)
Ostatnio zmieniony przez platenhof Pon 02 Lip, 2012 21:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 21:04   

platenhof napisał/a:
jest jeszcze taka mapa
Jest możliwość skopiowania jej :?:
 
 
platenhof 

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 21:28   

Podsyłam linka do całej książki - jest w formie elektronicznej w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Das Weichsel Nogat Delta

Trzeba zainstalować przeglądarkę plików djvu żeby otworzyć.
Mapa jest ok strony 60 jeśli dobrze pamiętam.

A dla zainteresowanych tematem krzyżackim polecam dwie pozycje które przeczytałem :

"Mierzeja Wiślana od XIII do polowy XV wieku" Wiesław Długokęcki
"Pogrom Krzyżackiej Armady" Koczorowski Eugeniusz.

A ten konflikt nie był pomiędzy Mistrzem Rybickim ze Szkarpawy a Mistrzem z Elbląga a dotyczył podziału terytorium rybackiego?
A może to inny konflikt :) A tak swoją drogą to wygląda na to że niezłe rybki kiedyś pływały w naszych rzeczkach. Widziałem kiedyś takie zdjęcie jesiotra złowionego gdzieś "u nas" Taaaaaaakaaaaa ryba :)
Ostatnio zmieniony przez platenhof Pon 02 Lip, 2012 21:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 21:49   

Ta mapka?
Ja tam nic "zamkowego" nie widzę :-/

scharpau-szkarpawa.m.jpg
Plik ściągnięto 15878 raz(y) 81,5 KB

 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 22:32   

Szkoda, że ta kopia mapy jest tak mało czytelna. Gdyby nie inne mapy nie byłbym w stanie wiele zidentyfikować. Potwierdza ona rozległość "Babskiego Terytorium".

Babki.1600.jpg
Plik ściągnięto 15864 raz(y) 92,23 KB

 
 
Robin Hood 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 02 Lip, 2012 23:12   

Być może pochodzenia nazwy miejscowości "Babke" lub członu "Babke" w tych nazwach należy szukać w opracowaniach niemieckojęzycznych. W Meklemburgii jest miejscowość o nazwie Babke. Na kilku z przeglądanych stron znalazłem informację, że po raz pierwszy odnotowano taką nazwę w 1257 roku. Poniżej oryginalny tekst ze strony: http://www.mecklenburgisc...ntin/babke.html

"...Funde belegen eine sehr frühe Besiedelung des Gebietes um Babke. Schon in der mittleren Steinzeit, aber auch in der Bronze- und Eisenzeit lebten Menschen zwischen dem Jäthen- und dem Zotzensee. Auf die Germanen folgte die Besiedelung der Gegend durch die Slawen. Der Name „Babke“, der 1257 erstmals urkundlich erwähnt wurde, leitet sich vom slawischen Wort „baba“ oder „babak“ ab, was soviel wie „alte“ bedeutet..."

Wynika z tego, że Babke w nazwach miejscowości ma słowiańskie pochodzenie. Potwierdzają to również inne źródła, które znajdują się w zasobach cyfrowej biblioteki Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Autor: Paul Kühnel: "Die slavischen Ortsnamen in Meklenburg znajdziecie TUTAJ

W związku z powyższym nasuwają się pytania od kiedy w nazwach miejsc na Żuławach po raz pierwszy pojawił się człon "Babke". Czy może mieć np. związek z migracjami w obszarze od Meklemburgii po Zalew Wiślany? Czy też "babke" z delty Wisły jest tylko zbiegiem okoliczności i nie mającym nic wspólnego z cytowanymi wyjaśnieniami?
_________________
Liber is est existimandus, qui nulli turpitudini seruit.
Cave me, Domine, ab renegatus, ab inimico vero me ipse cavebo.
Ostatnio zmieniony przez Robin Hood Pon 02 Lip, 2012 23:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
platenhof 

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012 09:37   

KrzysztofW napisał/a:
Szkoda, że ta kopia mapy jest tak mało czytelna. Gdyby nie inne mapy nie byłbym w stanie wiele zidentyfikować. Potwierdza ona rozległość "Babskiego Terytorium".


Lepsza taka niż żadna :)

A według mnie to obiekt zaznaczony na mapie przypomina budynek z wieżyczką czy basztą. Może ktoś ma lepszy skan tej mapki :)

das_weichsel00063_0001.jpg
Plik ściągnięto 17189 raz(y) 42,88 KB

 
 
platenhof 

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012 18:22   

Tak czy inaczej jak widać Babki były już w 1600 roku ;-)
A teoria Robin Hooda też ciekawa - być może te nazwy to po prostu pomieszanie nazw słowiańskich i krzyżackich, a nazewnictwo w tamtych czasach pewnie było bardziej zwyczajowe, odnoszące się do charakterystycznych miejsc, terenów, niż takie urzędowe jak dzisiaj.
Ale zwrot Babke nadal nie rozszyfrowany :)
 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 03 Lip, 2012 19:58   

platenhof napisał/a:
na mapie przypomina budynek z wieżyczką czy basztą.

Oj sporo wyobraźni potrzeba ;-)
platenhof napisał/a:
A teoria Robin Hooda też ciekawa

Ale do dóbr Mistrza Rybickiego średnio pasuje :-/
Oczywiście to gdybanie, ale to, że "Babke w nazwach miejscowości ma słowiańskie pochodzenie" skojarzyło mi się z dawnymi miejscami uciech w słowiańskich czasach terenu Meklemburgii, albo późniejszymi, już germańskimi w których korzystano z usług słowiańskich "babek". Coś podobnego jak polskie nazwy karczem "Babie Doły" oraz niemieckie "Poggenkrug" i "Poggenpfuhl"
http://forum.dawnygdansk....ht=kurwido%B3ek
 
 
platenhof 

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012 20:07   

KrzysztofW napisał/a:
platenhof napisał/a:
na mapie przypomina budynek z wieżyczką czy basztą.

Oj sporo wyobraźni potrzeba ;-)


Może i potrzeba ale pamiętaj że to mapa z 1600 roku rysowana ręką zapewne i nie wszystkie oznaczenia wyglądają idealnie :) Poza tym widziałem lepszy skan tej mapy i jak dla mnie przypomina to budynek z elementem baszty.
Ale oczywiście mogę się mylić. A według Ciebie co to za obiekt? Bo jakiś obiekt to jest.
 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 03 Lip, 2012 20:32   

Powiększyłem ten obiekt i w analogicznej skali 3 inne domy. Ten bardziej niewyraźny od innych, ale nie wygląda bardziej godnie od sąsiadów.
Poza tym, mam przekonanie (nie podparte żadnymi dowodami), że dwór Mistrza Rybickiego był konstrukcją drewnianą i nie przetrwał długo po opuszczeniu go przez M.R.

Babki.1600.domy.jpg
Plik ściągnięto 17138 raz(y) 30,22 KB

 
 
platenhof 

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012 21:06   

KrzysztofW napisał/a:
Powiększyłem ten obiekt i w analogicznej skali 3 inne domy. Ten bardziej niewyraźny od innych, ale nie wygląda bardziej godnie od sąsiadów.
Poza tym, mam przekonanie (nie podparte żadnymi dowodami), że dwór Mistrza Rybickiego był konstrukcją drewnianą i nie przetrwał długo po opuszczeniu go przez M.R.


Można tak długo dyskutować a ja przedstawiłem tylko jedną z możliwości. I wcale nie twierdze że prawdziwą. :)
 
 
platenhof 

Wysłany: Pią 13 Lip, 2012 08:35   

Dziś w Starych Babkach gości Radio Gdańsk - audycja dotyczy wspomnianej na początku, planowanej rozbiórki miejscowości w związku z budową trasy S7.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group