Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Piekarnia Hermanna Dycka, Elbingerstr. 64-5
Autor Wiadomość
Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 21 Maj, 2011 20:35   Piekarnia Hermanna Dycka, Elbingerstr. 64-5

Na Piaskach, przy Elbingerstrasse 64-5, czyli dzisiejszej Alei Wojska Polskiego, znajdowała się piekarnia z ciastkarnią, założona przez urodzonego w powiecie sztumskim malborskiego mennonitę, Hermanna Dycka. W 1925 r. syn Hermanna, Kurt, przekazał interes swojej najstarszej siostrze, która wyszła za mąż za pana Knolla, w związku z czym piekarnia od tej pory znana była pod tym nazwiskiem.
Hermann Dyck został pochowany w Malborku, na cmentarzu na Piaskach - podejrzewam, że chodzi o cmentarz przy szkole nr 2, bo pewnie nie na Ciepłej, który był cmentarzem katolików. Rodzina wyjechała później do Kanady.
Tę historię i zdjęcie publikuję za zgodą i dzięki wielkiej uprzejmości pana Dycka, wnuka Hermanna, za pośrednictwem doktora Klausa Hempricha.

Poniżej: budynek piekarni (Brot und Kuchen Bäckerei Hermann Dyck)

piekarnia Dyck Knoll.jpg
Plik ściągnięto 5826 raz(y) 58,38 KB

Ostatnio zmieniony przez Linka Sob 21 Maj, 2011 20:38, w całości zmieniany 2 razy  

Andrzej 123 

Wysłany: Nie 22 Maj, 2011 08:08   Re: Piekarnia Hermanna Dycka, Elbingerstr. 64-5

Linka napisał/a:
Na Piaskach, przy Elbingerstrasse 64-5, czyli dzisiejszej Alei Wojska Polskiego, znajdowała się .....

Z numeracji wychodzi na to, że dziś na tym miejscu jest sklep hydrauliczny LANDZBERG za nim była piekarnia mechaniczna. Fascynujące. Historia zatoczyła koło i to dwa razy. Piekarni mechanicznej też już nie ma (choć budynki stoją nadal).

Larina 

Pomogła: 4 razy
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2012 16:09   Re: Piekarnia Hermanna Dycka, Elbingerstr. 64-5

Andrzej 123 napisał/a:
Z numeracji wychodzi na to, że dziś na tym miejscu jest sklep hydrauliczny LANDZBERG za nim była piekarnia mechaniczna. Fascynujące. Historia zatoczyła koło i to dwa razy. Piekarni mechanicznej też już nie ma (choć budynki stoją nadal).

Budynek,w którym mieści się sklep hydrauliczny to nr 63. Natomiast na 64 to budynek Ramzesa.

SAM_9823.JPG
Plik ściągnięto 5036 raz(y) 53,6 KB

Andrzej 123 

Wysłany: Nie 22 Kwi, 2012 20:42   Re: Piekarnia Hermanna Dycka, Elbingerstr. 64-5

Larina napisał/a:
Andrzej 123 napisał/a:

Budynek,w którym mieści się sklep hydrauliczny to nr 63. Natomiast na 64 to budynek Ramzesa.

Dokładnie to 63a. I nie chodziło mi o aktualną numerację, a o miejsce. Budynek dawnego Ramzesa nijak nie przystaje swymi nikczemnymi wymiarami do budynku piekarni widocznego na zdjęciu powyżej, po za tym numerkiem na tabliczce. Swoją drogą ten budynek też ma ciekawą historię bo jak pamiętam to pełnił już bardzo różne funkcje. Od lat 70-tych piwiarnia, potem sklep mięsny, następnie chyba kwiaciarnia, potem sklep spożywczy. Pewnie coś pominąłem, tyle było zmian. W końcu "stał się" Ramzesem, ale i tak nie przeszedł do wieczności, bo zdaje się od dłuższego czasu jest zamknięty

piekarnia.jpg
numeracja z Automapy
Plik ściągnięto 4989 raz(y) 13,07 KB

Larina 

Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012 08:14   Re: Piekarnia Hermanna Dycka, Elbingerstr. 64-5

Andrzej123 napisał/a:
Dokładnie to 63a. I nie chodziło mi o aktualną numerację, a o miejsce. Budynek dawnego Ramzesa nijak nie przystaje swymi nikczemnymi wymiarami do budynku piekarni widocznego na zdjęciu powyżej, po za tym numerkiem na tabliczce. Swoją drogą ten budynek też ma ciekawą historię bo jak pamiętam to pełnił już bardzo różne funkcje. Od lat 70-tych piwiarnia, potem sklep mięsny, następnie chyba kwiaciarnia, potem sklep spożywczy. Pewnie coś pominąłem, tyle było zmian. W końcu "stał się" Ramzesem, ale i tak nie przeszedł do wieczności, bo zdaje się od dłuższego czasu jest zamknięty

Nie chodzi mi, że pokazany przeze mnie budynek to budynek piekarni ;-) Tylko, że mógł stać mniej-więcej w tym miejscu. Tym bardziej, że między budynkiem 64 a 63 a jest spora luka.
Ostatnio zmieniony przez Larina Pon 23 Kwi, 2012 08:16, w całości zmieniany 2 razy  

rydzek71 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 08:42   

Mogło to wyglądać tak

Kopia Bez nazwy-1.jpg
Plik ściągnięto 4846 raz(y) 51,42 KB

Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 09:26   

Mogło być tak blisko istniejącego budynku?

rydzek71 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 12:48   

Myślę że tak. Na prawej fotografii widać, moim zdaniem, część piekarni. Stąd pomysł połączenia obu zdjęć.
Ostatnio zmieniony przez rydzek71 Czw 26 Kwi, 2012 12:48, w całości zmieniany 1 raz  

Andrzej 123 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:59   

rydzek71 napisał/a:
Mogło to wyglądać tak

rydzek71 napisał/a:
Myślę że tak. Na prawej fotografii widać, moim zdaniem, część piekarni. Stąd pomysł połączenia obu zdjęć.

Fajny pomysł z tym połączeniem zdjęć
Właśnie o to chodziło Larino w moim poście.

Larina 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 07:31   

Andrzej 123 napisał/a:
Fajny pomysł z tym połączeniem zdjęć
Właśnie o to chodziło Larino w moim poście.

Przecież ja nic nie mówię ;-)

Odpowiedz do tematu