Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Bursztynowe konteksty
Autor Wiadomość
Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 11 Gru, 2011 21:44   Bursztynowe konteksty

26 listopada na zamku otwarto nową wystawę pod nazwą Bursztynowe konteksty. W zasadzie zabytkowe przedmioty wykonane z bursztynu prezentowano na naszym zamku od lat, jednak obecnie zamkowa kolekcja prezentowana jest w innych wnętrzach, inaczej zaaranżowana (zyskała światowy, multimedialny sznyt), wzbogacona o cenne depozyty i nowe wyroby z bursztynu. Można zapoznać się z historią powstania tego wspaniałego surowca, obejrzeć go w różnych formach i postaciach, od starożytności po współczesność. Wystawę wzbogacają ciekawie zaprezentowane owoce wykopalisk z rejonu Prus (m.in. z Truso), w tym piękne urny popielnicowe, bursztynowe naszyjniki i inna biżuteria. Można również przyjrzeć się przez zamontowane szkła powiększające inkluzjom, czyli temu, co szmat czasu temu zatopiła skapująca żywica.
Więcej szczegółów: http://www.zamek.malbork....darzenia&aid=70

Kilka zdjęć cudownych wyrobów z bursztynu, o religijnym i świeckim charakterze, na zachętę:

ołtarz 1687.jpg
Plik ściągnięto 9352 raz(y) 81,51 KB

ołtarz2.JPG
Plik ściągnięto 9352 raz(y) 91,84 KB

kabinet Stanisława Augusta Poniatowskiego, po 1771, z XVII-wieczną figurką Marii.JPG
Plik ściągnięto 9352 raz(y) 89,12 KB

relikwiarz gdański, warsztat Michela Redlina ok. 1680.JPG
Plik ściągnięto 9352 raz(y) 82,17 KB

szkatuła,kon. XVII w. Christopher Maucher.JPG
Plik ściągnięto 9352 raz(y) 92,49 KB

francula 
Mr Bimler

Wysłany: Nie 11 Gru, 2011 21:57   

Więcej zachęty.
Na pierwszym zdjęciu świecznik królowej Zofii, prawdopodobnie dar od Konrada von Jungingena (ok. 1400r.)

P1710516.jpg
Plik ściągnięto 9339 raz(y) 72,41 KB

P1710616.jpg
Plik ściągnięto 9339 raz(y) 76,28 KB

P1710622.jpg
Plik ściągnięto 9339 raz(y) 56,9 KB

P1710630.jpg
Plik ściągnięto 9339 raz(y) 93,12 KB

P1710641.jpg
Plik ściągnięto 9339 raz(y) 87,36 KB

Ostatnio zmieniony przez francula Nie 11 Gru, 2011 22:00, w całości zmieniany 1 raz  

Item 
Item

Wysłany: Pon 12 Gru, 2011 00:18   

Jedna z najlepiej zaaranżowanych wystaw jakie widziałem. Poprzez manipulację światłem świetnie oddaje walory bursztynu jako "kamienia" szlachetnego, delikatne światło skierowane na obiekty nie rozprasza, najlepiej zwiedzać teraz - po sezonie - w spokoju i skupieniu. Dorzucam szkatułę, w której widać jak światło przechodzi przez cienkie ścianki z bursztynu oraz w bursztynie zatopione... różne organizmy. Się mi bardzo podoba ta wystawa, choć przyznaję się do zaledwie pobieżnego jej obejrzenia. Fotki z ręki więc nie szczególna jakość.

szkatuła.jpg
Plik ściągnięto 9311 raz(y) 41,63 KB

moskit.jpg
Plik ściągnięto 9311 raz(y) 29,68 KB

gałązka.jpg
Plik ściągnięto 9311 raz(y) 43,01 KB

argus 

Wysłany: Pon 12 Gru, 2011 09:15   

Wystawa rzeczywiście piękna, ale jedynym mankamentem są mało czytelne opisy, które trudno odczytać w półmroku, ale to już norma na wystawach zamkowych.

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sob 17 Gru, 2011 00:38   

argus napisał/a:
Wystawa rzeczywiście piękna, ale jedynym mankamentem są mało czytelne opisy, które trudno odczytać w półmroku, ale to już norma na wystawach zamkowych.

Oj Argus, musiałeś wlać tą łyżeczkę dziegciu do beczki bursztynu ... A tak się staraliśmy :cry:

Item 
Item

Wysłany: Sob 17 Gru, 2011 13:39   

Obejrzałem raz jeszcze i faktycznie małe literki a część opisów wręcz niewidoczna, gdyż nie podświetlona jest i choć wzrok jeszcze mam w miarę niezgorszy to pochylić się mocno musiałem, by odczytać informacje... zasięgnąłem języka u osoby ze wzrokiem słabym wzmacnianym szkłami do czytania (powiększające) i też pochylać się musiała w miejscach zacienionych. Niemniej jednak sama aranżacja rewelacyjna. Duże brawa Pani Anno i brawa dla całej ekipy pracującej przy tej wystawie :clap: . A napisy zawsze można doświetlić lub przenieść na drugą stronę gabloty, gdzie światłości więcej jest :-)

argus 

Wysłany: Sob 17 Gru, 2011 15:53   

Item napisał/a:
Obejrzałem raz jeszcze i faktycznie małe literki a część opisów wręcz niewidoczna, gdyż nie podświetlona jest i choć wzrok jeszcze mam w miarę niezgorszy to pochylić się mocno musiałem, by odczytać informacje... zasięgnąłem języka u osoby ze wzrokiem słabym wzmacnianym szkłami do czytania (powiększające) i też pochylać się musiała w miejscach zacienionych. Niemniej jednak sama aranżacja rewelacyjna. Duże brawa Pani Anno i brawa dla całej ekipy pracującej przy tej wystawie :clap: . A napisy zawsze można doświetlić lub przenieść na drugą stronę gabloty, gdzie światłości więcej jest :-)
Dzięki za poparcie moich uwag, gdyż obawiałem się, że będę posądzany o ... czepianie się. :-P

argus 

Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 14:42   

"Unikatowy pajęczak zatopiony w bursztynie"
http://kultura.trojmiasto...nie-n56547.html
Szkoda, że MZM nie zakupiło tej inkluzji :-(

Odpowiedz do tematu