Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomnik na cześć ofiar stalagu XXB w Gnojewie
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 05 Maj, 2010 19:55   Pomnik na cześć ofiar stalagu XXB w Gnojewie

NaszeMiasto.pl

Cytat:
Gmina Miłoradz. Pomnik na cześć ofiar stalagu XXB w Gnojewie

Polska Dziennik Bałtycki (JS)

Dzisiaj 09:03:34
W drugiej połowie maja w Gnojewie zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary stalagu XXB - niemieckiego obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej. Będzie to miejsce pamięci narodowej. W oficjalnych uroczystościach odsłonięcia pomnika wezmą udział marszałek Senatu oraz przedstawiciele ambasad Rosji i Wielkiej Brytanii. (...)

Stalag XXB mieścił się w dzielnicy Wielbark w Malborku. Powstał w grudniu 1939 roku i był przeznaczony dla podoficerów i szeregowców różnych narodowości. Część z jeńców wykonywała różnego rodzaju prace w podmalborskich wsiach. Jeden z podobozów był zlokalizowany właśnie w Gnojewie, przy obecnej drodze krajowej nr 22, pomiędzy Tczewem i Malborkiem. Znajdował się na polu za kapliczką przy tej trasie. Tam też zostanie odsłonięte miejsce pamięci narodowej.

Uroczystości odbędą się 24 maja o godz. 12.

francula 
Mr Bimler

Wysłany: Pon 24 Maj, 2010 08:26   

Cytat:
Gnojewo. W poniedziałek zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary Stalagu XXB

Link do artykułu ze zdjęciami

olekm
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Maj, 2010 08:55   

wojsko od rana trenuje salwę honorową

francula 
Mr Bimler

Wysłany: Sro 26 Maj, 2010 21:04   

Tak to wygląda z perspektywy mojego pstrykadła.

P1380609.JPG
Plik ściągnięto 296 raz(y) 145,15 KB

P1380614.JPG
Plik ściągnięto 313 raz(y) 136,78 KB

P1380615.JPG
Plik ściągnięto 286 raz(y) 132,59 KB

arnica62 

Wysłany: Sro 26 Maj, 2010 22:01   

Bonjour,

Je suis le fils du prisonnier de guerre 22388-F-XXB, André AUBRY, détenu durant 5 ans.

Je remercie les autorités polonaises et tous ceux qui ont oeuvré pour que soit enfin reconnue la souffrance de nos pères et grands-pères.

Cordialement depuis la France

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 26 Maj, 2010 22:08   

Tyle google odnośnie tłumaczenia... hag zrobi to lepiej

Przechwytywanie.PNG
Plik ściągnięto 271 raz(y) 9,68 KB

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Czw 27 Maj, 2010 07:10   

generalnie wiadomo o co chodzi, nawet z translatorem ;-)
z tym, że na końcu są "pozdrowienia z Francji", a nie "odniesieniu"...

koti 

Wysłany: Pią 02 Mar, 2012 20:51   berlinka

Witam, z opowiadań mojego wujka który przebywał w Malborku w czasie wojny i pracował tu jako robotnik przymusowy wiem że część ofiar budowy tzw.” berlinki” jest pochowanych prawie że naprzeciwko kapliczki usytuowanej w Gnojewie przy danym pomniku. Czyli codzienne po tych grobach przejeżdża setki aut. Opowiadał także że esesman pilnujący danych robotników urządzał sobie co jakiś czas zawody polegające na w pobliżu danej kapliczki robił linię startu i mety wybrani robotnicy mieli biec do wału na wiśle i z powrotem ostatni dostawał przysłowiową kulkę w łeb i pod beton. Z kolei z opowiadań kolegi wiem że w Kończewicach jest jeszcze parę osób które mogą cos wiedzieć o tamtych wydarzeniach od swoich dziadków lub rodziców. Dodatkowo wspomnę już od siebie rozmawiając z pracownikami którzy robili nowe oświetlenie drogowe przy stacji paliw w Gnojewie wiem że masowe groby pod „berlinką” to norma ale nie zgłaszają tego bo terminy a to grozi wstrzymaniem prac i jak znajdą jakieś kości to z powrotem pod asfalt. Kończąc drogi kierowco jadąc „berlinką” wspomnij ludzi którzy budując tą drogę umierali za tą budowę.

Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 02 Mar, 2012 21:02   

koti napisał/a:
że masowe groby pod „berlinką” to norma ale nie zgłaszają tego bo terminy a to grozi wstrzymaniem prac i jak znajdą jakieś kości to z powrotem pod asfalt.

Jeżeli to prawda, to jest to... SKANDAL!!! :shock:

koti 

Wysłany: Pią 02 Mar, 2012 23:01   

Niestety Linka ale ja jestem osobą trzecią i opieram się tylko na przekazach ludzi którzy to chyba widzieli a z drugiej strony poco mieli by kłamać? Jeżeli się tą sprawę rozdmucha pracownicy tych firm do niczego się nie przyznają, wiadomo dlaczego. A polityka naszego państwa jest taka a nie inna a wstrzymać ruch da drodze krajowej w celu według ich mniemania jakichś wykopalisk jest nierelna.

Odpowiedz do tematu