Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
 Forum Index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Wycieczka rowerowa 25-09-2010
Author Message
francula
Mr Bimler


Posted:    Wycieczka rowerowa 25-09-2010 [ !!! ]

Dzisiaj z Linką zwiedzaliśmy na rowerach po raz kolejny Żuławy Elbląskie. Pogoda była nam bardzo przychylna, poza momentami z silniejszym wiatrem, który jednak nie popsuł nam humorów. :-D
Trasa wycieczki przebiegała następująco:
PKP Malbork - PKP Fiszewo, następnie już rowerem:
Fiszewo - Oleśno - Gronowo Elbląskie - Jasionno - Jezioro - Różany - Rozgart - Szaleniec - Kławki - Stare Pole - Królewo - Malbork.
Poniżej kilkanaście zdjęć z wycieczki.

Żuławy o poranku.jpg
474 Time(s) 149.4 KB

Fiszewo - cmentarz ewangelicko-mennonicki.jpg
464 Time(s) 137.25 KB

Oleśno - kapliczka z początku XX w.jpg
465 Time(s) 136.82 KB

Most zwodzony z XIX w na Tinie.jpg
449 Time(s) 146.59 KB

Tina.jpg
461 Time(s) 145.85 KB

 
 
francula
Mr Bimler


Posted:     [ !!! ]

c.d.

Jezioro - grób rosyjskiego żołnierza.jpg
463 Time(s) 149.07 KB

Jezioro - przy kościele ewangelickim.jpg
448 Time(s) 147.98 KB

Jezioro - kościół mennonicki.jpg
480 Time(s) 125.49 KB

Nie kradnij.jpg
450 Time(s) 146.8 KB

P1480194.JPG
453 Time(s) 149.2 KB

 
 
francula
Mr Bimler


Posted:     [ !!! ]

Ostatnie.

żuławskie szlaki.jpg
462 Time(s) 149.34 KB

pozostałości filarów mostu kolejki wąskotorowej.jpg
460 Time(s) 129.97 KB

Markusy - cmentarz mennonicki.jpg
452 Time(s) 131.97 KB

Szaleniec - stela .jpg
465 Time(s) 133.34 KB

Królewo - cmentarz przykościelny.jpg
464 Time(s) 149.46 KB

 
 
Linka
Mistrz
Bride of Francula


Posted:     [ !!! ]

Wycieczka jak zwykle, udana, do czego przyczyniła się wspaniała letnia aura. Rano był jeszcze chłodek i nad polami ciągnęła się lekka mgła, ale potem nic nie wskazywało na to, że jest koniec września.
Żuławy Elbląskie są przepiękne. Wciąż jeszcze można podziwiać tam pommennonickie zabytki - stare zagrody, cmentarze, a nawet budynki dawnych domów modlitw. Szkoda tylko, że dawny zbór w Jeziorze wciąż jeszcze czeka, niszczejąc, na lepszy pomysł, niż bycie lokalną "halą sportową" dla dzieciaków i miejscem spotkań panów z upodobaniem raczących się trunkami. Przy okazji - zaczepił nas tam jeden z lokalsów, który wiedział, kiedy wybudowano ów zbór i opowiadał, że znajdował się przy nim budynek, gdzie były na strychu schowane mennonickie książki. On jako dziecko, bawił się nimi wraz z innymi dzieciakami. Ubolewał nad tym, że wtedy nie myślał i nie pozbierał tego, bo miałby zarobek od niemieckich turystów ;-) Mówił też o tym, jak rozkradziono nagrobki z cmentarza znajdującego się za zborem.
Odkryciem wycieczki okazał się cmentarz mennonicki w Jasionnie, zarośnięty, ale wciąż do "naprawienia", bo pełen ciekawych nagrobków, bądź ich fragmentów.
Tylko powrót z wycieczki był, jak zwykle, walką o życie na 22-ce. Tym razem ledwo uniknęliśmy śmierci pod kołami 2 aut wyprzedzających inne samochody. Jakby nie mogli parę metrów zaczekać. Może spieszyli się na własny pogrzeb? Ale cóż, może kiedy ktoś zginie, wreszcie inni zastanowią się nad koniecznością zrobienia ścieżki rowerowej łączącej Elbląg z Malborkiem. W Starym Polu już pomyślano, inne miejscowości, jak widać, niewiele przejmują się turystami rowerowymi i innymi ludźmi, którzy muszą i lubią przemieszczać się jednośladami. To naprawdę nie sprzyja rozwojowi turystycznemu regionu, który jest wymarzonym terenem dla rowerzystów.
Poniżej kilka impresji z podróży.

Fiszewska droga o poranku.JPG
489 Time(s) 131.71 KB

Fiszewo - stela wrośnięta w drzewo.JPG
499 Time(s) 125.39 KB

Fiszewo - widok z ruin kościoła na teren cmentarza przykościelnego.JPG
449 Time(s) 126.29 KB

Madonna z kapliczki w Oleśnie.JPG
473 Time(s) 117.63 KB

most zwodzony na Tinie z innej perspektywy.JPG
481 Time(s) 132.96 KB

 
 
Linka
Mistrz
Bride of Francula


Posted:     [ !!! ]

I jeszcze kilka:

Jezioro - pejzażyk z kościołem.JPG
451 Time(s) 124.38 KB

Jezioro - światło w mennonickim domu modlitw.JPG
459 Time(s) 114.36 KB

Różany - most z 1912r na Tinie.JPG
470 Time(s) 137.08 KB

Krowa-rekordzistka w Starym Polu.JPG
473 Time(s) 115.91 KB

Zabytkowy Ursus w Starym polu.JPG
517 Time(s) 132.84 KB

 
 
francula
Mr Bimler


Posted:     [ !!! ]

[quote="Linka"]Tym razem ledwo uniknęliśmy śmierci pod kołami 2 aut wyprzedzających inne samochody.[/quote]

Przy okazji pozdrawiam przygłupa z zielonego opla astry kombi. Długo nie pożyje przy takim sposobie jazdy albo, co gorsza, kogoś zabije.
 
 
stanisławn

Posted:     [ !!! ]

[quote="francula"]Przy okazji pozdrawiam [/quote]A ja kierowcę mercedesa, który dzisiaj ok. 12.15 na skrzyżowaniu Rodła - Mickiewicza zajechał mi drogę na szczęście hamulce mam sprawne. Oni myślą że są najważniejsi. no i żeby było w temacie to zrobiłem malutką pętelkę wkoło Malborka ok 10 km
 
 
francula
Mr Bimler


Posted:     [ !!! ]

Uzupełnię wycieczkową galerię.

Fiszewo.jpg
465 Time(s) 142.6 KB

Gronowo Elblaskie.jpg
450 Time(s) 146.43 KB

w okolicach Jasionna.jpg
464 Time(s) 148.62 KB

Jezioro - zbierają na wyścig pokoju.jpg
458 Time(s) 135.96 KB

Rozgart.jpg
453 Time(s) 143.7 KB

 
 
karVVan
Pierwszy Burmistrz Marienburga


Posted:     [ !!! ]

Wasze foty to istna rewelacja,np stela w objęciu drzewa-super!! :ok: :kciuki: :clap:
 
 
Linka
Mistrz
Bride of Francula


Posted:     [ !!! ]

Wielkie dzięki za słowa uznania :-D Jest nam bardzo miło :peace: Staramy się jak najlepiej reklamować piękne Żuławy, pełne skarbów :flag:
 
 
markis


Posted:     [ !!! ]

[quote="karVVan"]Wasze foty to istna rewelacja,np stela w objęciu drzewa-super!! :ok: :kciuki: :clap:[/quote]

"Fiszewska droga o poranku" :ok: Lekka mgiełka sugeruje podróż w nieznane... Dlatego tak bardzo lubię oglądać zdjęcia Linki i Franculi, bo ciągle pokazują coś nowego odkrywając inny świat. Nie bez znaczenia są urokliwe cmentarze pełne tajemnic.
 
 
Linka
Mistrz
Bride of Francula


Posted:     [ !!! ]

:ops: Jeny, jestem autentycznie wzruszona. Dziękuję w imieniu swoim i Franculi. Bardzo nam miło.
 
 
Waldek.K
Waldek.K.


Posted:     [ !!! ]

Ja też jestem pod wrażeniem... Dużym! :kciuki: Ujęcia świetne..., poza tym lubię Was czytać :ok:
 
 
Linka
Mistrz
Bride of Francula


Posted:     [ !!! ]

Z pewnością zaliczymy omdlenie od tych pochwał, jakimi nas tu uraczono :ops:
Pięknie dziękujemy, niezwykle nas cieszą te wszystkie miłe słowa, które tutaj przeczytaliśmy :-D
Będą nas wspierały w dalszych podróżach, z których, oczywiście, zdamy relację :mrgreen: :peace:
 
 
stolzenberger

Posted:     [ !!! ]

hej! jestem pod wrażeniem pięknych wycieczek Linki i Francul i:) sama chciałabym się wybrać na wycieczkę rowerową szlakiem mennonickich cmentarzy, kochani, moglibyście mi pomóc ułożyć jakąś trasę (z Tczewa skm) żebym mogła jak najwięcej obejrzeć, jestem bardzo zainteresowana cmentarzami, one są takie piękne, tajemnicze...pomożecie?
 
 
argus


Posted:     [ !!! ]

[quote="stolzenberger"]... jestem bardzo zainteresowana cmentarzami, one są takie piękne, tajemnicze...pomożecie?[/quote]O qrcze, trąci trochę zboczeniem :mrgreen:
 
 
stolzenberger

Posted:     [ !!! ]

argus - jestem historykiem, cmentarze to mój główny temat badawczy :)
 
 
argus


Posted:     [ !!! ]

[quote="stolzenberger"]argus - jestem historykiem, cmentarze to mój główny temat badawczy :)[/quote]Cholera zwracam honor, ale nie zazdroszczę tematu do badań :)
 
 
stolzenberger

Posted:     [ !!! ]

Dlaczego? cmentarze to piękny przykład dziedzictwa kulturowego, tym bardziej jeśli chodzi o cmentarze mennonickie, które są pozostałością po ciekawej grupie etnicznej, tym bardziej, że większość tak naprawdę nie wie nic o mennonitach...już tylko nekropolie i budynki gospodarcze świadczą o ich bytności tu. No ale, co ja tu się będę rozpisywała:) dlatego planuję trasę na wycieczkę krajoznawczą, i stąd moja prośba o pomoc, dokąd się najlepiej udać z Tczewa?
 
 
Hagedorn
Administrator



Posted:     [ !!! ]

lepiej wystartuj z Malborka!
wtedy polecam trasę: Stogi Malborskie (cm.) - Pordenowo (cm.) - Palczewo (wiatrak) i meta w Tczewie :->
 
 
Linka
Mistrz
Bride of Francula


Posted:     [ !!! ]

Miło nam ;-) Z Tczewa, kierując się do Gniewa można zrobić wypad na Nizinę Walichnowską np., gdzie są cmentarze mennonickie (Małe i Wielkie Walichnowy, Jarzębina, Międzyłęż), ale też przez most do Lisewa i stamtąd na Żuławy bliżej Nowego Stawu, Malborka. Stawiec, Stogi, Pordenowo... Można też wystartować z okolic Elbląga, np. z Gronowa i zwiedzić cmentarz we Władysławowie, albo Jeziorze, Markusach, Rozgarcie, Fiszewie. Bliżej Kwidzyna i Gniewa są cmentarze w Barcicach. Możemy na priv coś podpowiedzieć, możemy też np. zabrać kiedy na jakąś wycieczkę cmentarną :-)
 
 
stolzenberger

Posted:     [ !!! ]

Linka, właśnie siedzę z mapą i wytyczam trasę, dziękuję za podpowiedź :)
 
 
Linka
Mistrz
Bride of Francula


Posted:     [ !!! ]

Nie ma za co :-)

Jeśli mogę coś podpowiedzieć jeszcze - polecam trasę, która odbyliśmy w większej grupie w 2008r. Prowadziła ona z Pelplina do Tczewa, ale może być też odwrotnie :-) : http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=4712
  
 
 
francula
Mr Bimler


Posted:     [ !!! ]

Polecam też taką trasę: [URL=http://iam.malbork.pl/trasa02.html]klik[/URL]

Jeżeli chodzi o Żuławy, to można kombinować na kilkanaście sposobów i tyleż samo wymyślić ciekawych tras. ;-)
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group