Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Co tu stało?
Autor Wiadomość
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Pon 02 Maj, 2011 10:05   Co tu stało?

Niedaleko przystani wojskowej znajduje się mini lasek - zwykłam go tak nazywać ;-) Zawsze mnie zastanawiało po co - na polu - zostawili tak spory nieużytek. Jak się okazało coś tam stało bo pozostały jeszcze fundamenty. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

SAM_3108.JPG
Plik ściągnięto 13662 raz(y) 77,05 KB

SAM_3109.JPG
Plik ściągnięto 13662 raz(y) 73,99 KB

SAM_3110.JPG
Plik ściągnięto 13662 raz(y) 96,79 KB

SAM_3111.JPG
Plik ściągnięto 13662 raz(y) 49,07 KB

_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
Ostatnio zmieniony przez Larina Pon 02 Maj, 2011 10:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 02 Maj, 2011 10:15   

Wydaje mi się, że to pozostałości przedwojennego wojskowego zakładu kąpielowego

bade.JPG
Plik ściągnięto 13654 raz(y) 92,88 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 02 Maj, 2011 13:06   

Podobno było to związane z jakąś organizacją młodzieżową - jakaś przystań tej formacji. Tuż po wojnie była tu przystań harcerska.
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Pon 02 Maj, 2011 13:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Pon 02 Maj, 2011 13:50   

A czy ktoś wie dlaczego i kiedy budynek/budynki rozebrano?
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
 
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 11:41   

nie oglądałem ale może to być pozostałość po ogrodzeniu, kiedyś obszar plaży obejmował ten "lasek"

przystan.JPG
Plik ściągnięto 13506 raz(y) 7,88 KB

Ostatnio zmieniony przez stanisławn Sro 04 Maj, 2011 11:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 14:53   

Hmmm raczej nie, bo fundamenty tworzą jakby prostokąt.
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
 
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 15:33   

Z jakichś zamierzchłych przekazów słyszałam, że w tym miejscu stał drewniany barak/hangar w którym przechowywano sprzęt kajakowy, prawdopodobnie jakiegoś klubu. teren wokół był obsadzony tymi właśnie drzewami. Naprzeciwko był wąski piaszczysty brzeg, bez żadnych zarośli jak dziś i z bezpośrednim dostępem do wody. W latach 50-tych ludzie dorośli plażowali tam często na kocach w cieniu drzew, a dzieci taplały się w wodzie. Zabudowań już nie pamiętam. :-/
 
 
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 15:56   

Szkoda, że nie ma zdjęć. Zawsze byłam ciekawa co się tam znajdowało i tym bardziej - jak wyglądało.
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
 
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 19:21   

Larina napisał/a:
Hmmm raczej nie, bo fundamenty tworzą jakby prostokąt.
no tak teraz dopiero zauważyłem o który lasek chodzi :ops:

na mapie z 70 roku w tym miejscu było pastwisko być może fundament stanowił podstawę pod drewnianą konstrukcję stajni lub obory
Na mapie niema zaznaczonych drzew stąd można wnioskować iż zostały posadzone w latach 60/70

pastwiska.JPG
Plik ściągnięto 13422 raz(y) 20,87 KB

Ostatnio zmieniony przez stanisławn Sro 04 Maj, 2011 19:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 19:24   

Czy wiadomo do kiedy stał? Lata 70/80?
Muszę obejrzeć moje skromne archiwum 8mm, coś mam z tych okolic ;-)
_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 19:35   

Bartosz napisał/a:
Czy wiadomo do kiedy stał? Lata 70/80?
niestety to moja hipoteza na podstawie analizy mapy topograficznej z tego okresu
stanisławn napisał/a:
Na mapie niema zaznaczonych drzew stąd można wnioskować iż zostały posadzone w latach 60/70
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 04 Maj, 2011 20:51   

stanisławn napisał/a:
Larina napisał/a:
Hmmm raczej nie, bo fundamenty tworzą jakby prostokąt.
no tak teraz dopiero zauważyłem o który lasek chodzi :ops:

na mapie z 70 roku w tym miejscu było pastwisko być może fundament stanowił podstawę pod drewnianą konstrukcję stajni lub obory
Na mapie niema zaznaczonych drzew stąd można wnioskować iż zostały posadzone w latach 60/70


W latach 60/70 to te drzewa już były dość stare :-D .Pod koniec lat 50-tych plażowałam tam w towarzystwie rodziców i ich znajomych, wtedy chyba mówiono o przystani kajakowej, czy klubie wodniackim w tym miejscu, oczywiście jeszcze przedwojennych . Faktycznie, w latach 70- tych urządzono tam pastwisko i nawet zagrodzono drogę wzdłuż Nogatu na Wielbark, zaraz za przystanią wojskową . Przynajmniej jeszcze w latach 60-tych można było tak jak dziś, pieszo dojść nad Nogatem do lasu. Brzegi były wtedy wolne od trzciny, porośniete krótką trawą, w której rosły stokrotki, a co kawałek były "dzikie" kąpieliska. Była to bardzo popularna trasa rodzinnych niedzielnych spacerów.
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Sro 04 Maj, 2011 20:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 05 Maj, 2011 17:15   

Grażyna napisał/a:
W latach 60/70 to te drzewa już były dość stare
40 lat temu też mi się wydawało, że 2 metrowe drzewko jest olbrzymie.
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 05 Maj, 2011 17:40   

Nie, no one są starsze, w latach 80. były już wielkie (mam fotki), a nie wyrosłyby na takowe, gdyby posadzono je 10-20 lat wcześniej. Wyglądają na przedwojenne, ale żeby zbadać ich wiek, trzeba by znać ich pierśnicę i w ogóle, zorientować się, co to za gatunek? :ops:
_________________
.............................................
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 05 Maj, 2011 19:59   

stanisławn napisał/a:
40 lat temu też mi się wydawało, że 2 metrowe drzewko jest olbrzymie

Skoro napisałam, że w cieniu tych drzew już pod koniec lat 50-tych plażowały (dziś powiedzielibyśmy piknikowały) rodziny, to drzewa już wówczas były pokaźne.

A tak nawiasem mówiąc, zapewne już niewiele osób pamieta, jak wygladała letnia niedziela w latach powojennych. Po porannej mszy i śniadaniu, całe rodziny wyruszały nad Nogat. Brało się picie i jedzenie. Najczęściej była to herbata w butelkach po piwie zamykanych na porcelanki lub kompot z rabarbaru albo jabłek papierówek (najlepiej w litrowych butelkach po wódce :mrgreen: ), kanapki z czym kto miał, gotowane na twardo jajka, koce ręczniki, słomkowe kapelusze na głowę. Rodziny wtedy bywały liczne. Ciągnęły więc nad naszą rzekę pochody z różnych dzielnic Malborka. Wszyscy szukali miejsca nad wodą z jednoczesnym dostępem do cienia, a drzew nad Nogatem było dość sporo. Tak spędzano kiedyś letnie niedziele, przesiadując nad rzeką do późnego popołudnia. Nie były wtedy popularne kostiumy kapielowe, więc matki rodzin rozbierały sie do halek, panowie do gatek z nogawkami, a małe dzieciaki taplały się na golasa. Starsze dzieci, już obowiazkowo w majtkach.
Istniała plaża miejska też z czasów przedwojennych, ale ludzie szukali różnych dostępnych miejsc nad rzeką tzw. dzikich plaż. Nie uwierzycie, ale pamietam czasy, kiedy nie było jeszcze kapieliska wojskowego. Był rozległy, trawiasto -piaszczysty brzeg, trochę zadrzewiony. Tam plażowały dziesiątki ludzi. Później, po zaanektowaniu tej plaży przez wojsko, za opłatą wolno było cywilom również korzystać z kąpieliska. Jednak rodziny z licznymi dziećmi szukały bezpłatnych miejsc. W tych czasach w zasadzie nikomu się "nie przelewało i każdy grosz się liczył.
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Czw 05 Maj, 2011 20:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 05 Maj, 2011 21:43   

Dzięki, Grażyno, za to przypomnienie, najmłodsi zapewne nie znają czegoś takiego, a ja jeszcze pamiętam rodzinne plażowanie ;-) I te zupełnie domowe desusy pokazywane światu, ale plażowanie piknikowe miało swoje prawa i nie przejmowano się brakiem kostiumu kąpielowego, czy opalacza :hihi:
Pamiętam też, jak raz nie miałam gatek na przebranie (tj. do wody), wobec czego zdecydowano wypuścić mnie z gołym tyłkiem, czym, mimo baaardzo młodego wieku byłam silnie zdegustowana :hahaha:
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Czw 05 Maj, 2011 21:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 06 Maj, 2011 09:28   

Grażyna napisał/a:
Skoro napisałam
papier i przeglądarka przyjmie wszystko, nie upieram się tylko przedstawiam swój pogląd na podstawie analizy mapy z roku 1970, w Malborku mieszkam od 1980
 
 
markiz70 
easy rider


Wysłany: Pią 06 Maj, 2011 20:22   

Grażyna napisała:
Cytat:
A tak nawiasem mówiąc, zapewne już niewiele osób pamieta, jak wygladała letnia niedziela w latach powojennych. Po porannej mszy i śniadaniu, całe rodziny wyruszały nad Nogat. Brało się picie i jedzenie. Najczęściej była to herbata w butelkach po piwie zamykanych na porcelanki lub kompot z rabarbaru albo jabłek papierówek (najlepiej w litrowych butelkach po wódce :mrgreen: ), kanapki z czym kto miał, gotowane na twardo jajka, koce ręczniki, słomkowe kapelusze na głowę. Rodziny wtedy bywały liczne. Ciągnęły więc nad naszą rzekę pochody z różnych dzielnic Malborka. Wszyscy szukali miejsca nad wodą z jednoczesnym dostępem do cienia, a drzew nad Nogatem było dość sporo

Tak było :roll: Ojciec miał łódkę i mogliśmy popłynąc na drugą stronę Nogatu.Kameralnie,cicho. :mrgreen: Były przy brzegu takie płytkie jeziorka gdzie mogłem się chlapać bez ryzyka utonięcia :mrgreen:
_________________
benzyna we krwi i wiatr we włosach
 
 
duszy 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 07 Maj, 2011 12:01   

Ja w 1973 chodziłem na dziką plażę vis a vis już ogrodzonej plaży wojskowej z radiem tranzystorowym i słuchałem "Lata z radiem" To były czasy a co do drzew to w latach 70-tych były już okazałe czyli gdzieś ok 50 lat.
_________________

 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 07 Maj, 2011 19:41   

duszy napisał/a:
w latach 70-tych były już okazałe czyli gdzieś ok 50 lat.

Ja je pamiętam z połowy lat 50 ubiegłego wieku. Wtedy również były to dość wysokie, rozłożyste drzewa. Oczywiście w tym (swoim wieku wówczs) nie zastananawiałam się nad tym, jak długo już rosną. Były to spore, dość grube drzewa, posadzone w pewien zapanowany sposób i korzystalismy z ich cienia i sąsiedztwa podczas niedzienlych, rodzinnych wypadów nad Nogat.
Ale wspominając to, dla "niektórych" wydam się starsza od węgla. :hahaha:
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Sob 07 Maj, 2011 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 08 Maj, 2011 11:05   

Grażyna napisał/a:
Ja je pamiętam z połowy lat 50 ubiegłego wieku
trzeba było od razu napisać to bym się nie wychylał ;-)
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 08 Maj, 2011 21:16   

Kup, Stasiu, dobre okulary :roll: Grażyna pisała o tym ze 2 razy na poprzedniej stronie...
_________________
.............................................
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011 08:58   

Linka napisał/a:
Kup, Stasiu, dobre okulary
okuliskta? dzięki za radę podaj terminy kiedy przyjmujesz :hahaha:
Całkiem możliwe że w tym miejscu była pierwsza plaża zanim wybudowano miejską albo plaża czasowa na czas budowy miejskiej, bowiem na wysokości miasta i zamku nie było możliwości plażowania.

promenada.JPG
Plik ściągnięto 8541 raz(y) 52,71 KB

 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 12 Maj, 2011 08:32   

nie byłem tam w latach 50, 60, 70 to poszedłem we wtorek. Moim zdaniem stał tam lekki budynek a to są pozostałości podmurówki niestety nie dało się ustalić z jakiego okresu ( obora, stodoła,lub wiata na sprzęt pływający.
W pozostałościach widać elementy metalowych kotew.
Zachowana podmurówka od strony Nogatu sugeruje, że obiekt mógł mieć dwa wejścia
Ostatnio zmieniony przez stanisławn Czw 12 Maj, 2011 08:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 29 Maj, 2011 21:30   

Dopytałam osobę, która wie, co tam stało - przed wojną była tam plaża wojskowa, fundamenty pozostały po budynku, który mieścił szatnie, itp. Po wojnie miejsce związane było właśnie z harcerstwem.
_________________
.............................................
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group