Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Cmentarz komunalny - ciekawe nagrobki
Autor Wiadomość
Traper 

Wysłany: Nie 28 Lis, 2010 21:52   

Witam. To nie tak koledzy. Fakt jego współpracy z AK wypłynął w roku 1947. Sprawa była niejawna aż do odtajnienia jej przez IPN kilka lat temu. Lokalne władze nie znały tej sprawy, ponieważ nie miały dotarcia do materiałów operacyjnych UB, a i sam fakt zdrady funkcjonariusza nie był im na rękę. Sprawa jest bardzo ciekawa, więc wkrótce o ile Gazeta Malborska wyrazi zgodę, opiszę całą sprawę precyzyjnie w oparciu o materiały archiwalne będące w IPN-ie.

Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu

Wysłany: Nie 28 Lis, 2010 22:00   

Czekam na szczegóły Traper mój stary druhu :ok:
Zapowiada się ciekawie.

Kuglow 

Wysłany: Pon 29 Lis, 2010 00:14   

Też z niecierpliwością będę czekał na artykuł. Nie przypuszczałem w trakcie naszej rozmowy w samochodzie , że pokusisz się o opisanie tej historii. :clap: :ok:

JacekB 

Wysłany: Pon 29 Lis, 2010 00:36   

Traper napisał/a:
Lokalne władze nie znały tej sprawy, ponieważ nie miały dotarcia do materiałów operacyjnych UB,

Ale przecież to resort MSW również (a może przede wszystkim?) czcił jego pamięć, a nie tylko lokalne władze malborskie. Chcesz powiedzieć, że SB nie miała dostępu do własnych materiałów operacyjnych, w tym do nakazu aresztowania z 1947 roku? Jeśli ja jako małolat w latach 70-tych słyszałem o jego wojennej przynależności do AK, to tym bardziej jego przełożeni w 1946 roku i następcy 40 lat później musieli o tym słyszeć. Normalne w tamtych czasach byłoby sprawę wyciszyć i grób zapomnieć. A tu wręcz przeciwnie się stało. Przeniesiono oba groby z Jagiellońskiej, odnowiono tablice, uroczyście zapalono znicze.
Dziwne to wszystko, aczkolwiek w tamtych czasach bywało bardzo różnie.
Ostatnio zmieniony przez JacekB Pon 29 Lis, 2010 00:54, w całości zmieniany 2 razy  

PaKr 

Wysłany: Pon 29 Lis, 2010 14:54   

Cytat:

Grób na pewno przeniesiony, myślę że z cmentarza na Jagiellońskiej lub ewangelickiego, choć nie na pewno.
Martha Lange ur. 3.10.1876 w Borętach. zm. 16.01.1942 (Malbork?)

Jestem na 99,98% pewny, że grób Marty Lange znajdował się wcześniej na cmentarzu koło Fabryki Wentylatorów w dawnym Parku Miejskim. Jeżeli dobrze pamiętam to stał na przeciwko wjazdu na ulicę R. Luksemburg dzisiaj gen. Maczka

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pon 29 Lis, 2010 17:23   

PaKr napisał/a:
Cytat:

Grób na pewno przeniesiony, myślę że z cmentarza na Jagiellońskiej lub ewangelickiego, choć nie na pewno.
Martha Lange ur. 3.10.1876 w Borętach. zm. 16.01.1942 (Malbork?)

Jestem na 99,98% pewny, że grób Marty Lange znajdował się wcześniej na cmentarzu koło Fabryki Wentylatorów w dawnym Parku Miejskim. Jeżeli dobrze pamiętam to stał na przeciwko wjazdu na ulicę R. Luksemburg dzisiaj gen. Maczka
O proszę, bardzo możliwe, wszak był to cmentarz katolicki, stąd być może nie podzielił losu grobów ewangelickich z innych cmentarzy.

Odpowiedz do tematu