Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Szczytno
Autor Wiadomość
szumek13 
Moderator


Wysłany: Pon 03 Sie, 2009 15:35   Szczytno

G.Puschkewitz Ortelsburg

Obraz 149.jpg
Plik ściągnięto 8707 raz(y) 39,5 KB

Ostatnio zmieniony przez szumek13 Wto 03 Lis, 2009 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szumek13 
Moderator


Wysłany: Pią 11 Wrz, 2009 09:20   

;-)

Obraz 126.jpg
Plik ściągnięto 90 raz(y) 56,86 KB

 
 
witoldo125 
witoldo

Wysłany: Nie 29 Sie, 2010 14:25   Szczytno

ORTELSBURG DAUM
Który to z braci? Może ojciec?

scan0031.jpg
Plik ściągnięto 8952 raz(y) 23,15 KB

_________________
http://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Czw 16 Lut, 2012 13:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
mimons 

Wysłany: Pon 30 Sie, 2010 22:08   

Z tej porcelanki nie dowiesz się który z Daumów był nakładcą.
Manfred Friedrich podaje że właścicielami browaru byli po kolei A. (chodzi jak sądzę o Adolfa); Friedrich i Walter Daum. Wszyscy trzej byli z kolejnych pokoleń, nie wiem więc kogo masz na myśli pisząc bracia, może Alberta ale on był w Biskupcu.
Spotkałem się też z twierdzeniem, że to Friedrich kupił browar w 1895.

Czy możesz dołożyć jeszcze zdjęcie z boku?
 
 
witoldo125 
witoldo

Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 06:56   

No właśnie - napisałem bracia ale gdy zacząłem szukać, zdałem sobie sprawę z niejsności. Porcelanka ma nietypowy kształt (taki jak (A Fuchs ORTELSBURG) i czuć, że jest starsza od pozostałych Daum-ów.


Jak ją zakwalifikować w katalogu - w odzielnym punkcie czy dodać ją do już istniejącego?
_________________
http://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/
 
 
mimons 

Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 17:18   

Rozumiem, że "nietypowy kształt" to bardziej zbliżony do stożka niż zdecydowana większość porcelanek. Faktycznie wskazywałoby to na wcześniejsze pochodzenie porcelanki, nie oznacza to jednak, że musi być z XIXw.
Nie znalazłem nigdzie kształtu Fuchsa, ani tu, ani też na Twojej stronie. swoją drogą obie są super.

Chciałem napisać, żeby dorzucić do istniejącego, ale zorientowałem się że są dwa wątki. Wg mnie dodaj do Schlossbrauerei, nie powinno to być błędem zważywszy że browar od zawładnięcia przez rodzinę miał taką nazwę.
A może warto żeby Szumek połączył te dwa wątki w jeden?
 
 
witoldo125 
witoldo

Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 19:14   

Kalog jest jednak prowadzony według miejscowości i nazwisk. Dlatego Fr. Dauma dałm jako nowy "numer". Z dodadaniem tej porcelanki poczekam jednak na decyzję moderatora, bo nie chcę namieszac. Byc może rzeczywiście dobrze będzie połączyc Daumów w jeden wpis.

Co do kształu A. Fusch - to na 80 sztuk mam tyko dwie takie porcealanki. Fusch jest na Forum:
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=8842
_________________
http://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/
 
 
mimons 

Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 21:33   

Zajrzałem do Fuchsa ale nie przewinąłem wątku do końca. Moje gapiostwo. Faktycznie starsza sztuka.

Dylematów razem czy osobno jest więcej bo np. pod Augustinem z Olsztyna podłączone są porcelanki Augustin nachf. (potomek). Dobrze to czy źle? Wg mnie podobna sytuacja jak z Daumami, osoby inne ale fabryka jedna.
Marcin decyduj jak ma być.
 
 
szumek13 
Moderator


Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 22:24   

Myślę, że na razie dobrym rozwiązaniem będzie połączenie obu tematów. W razie czego zawsze można będzie temat również rozdzielić.
Czasem odpowiednie zakwalifikowanie porcelanki jest dość problematyczne, np:Mineralwassefabrikr Herbert Mantau i Mineralwassefbrikr Arthur Mantau z Bartoszyc. Znam jeden wzór, na którym jest tylko nazwisko bez opisanego imienia nakładcy: Mineralwasserfabrik Mantau, lub Alder Apotheke i Konigl. Apotheke z Orzysza, gdzie nazwa jest inna,lecz wnioskując po wzorze jest to ta sama wytwórnia.
To, w jaki sposób będziemy tworzyć katalog zależy wyłącznie od nas, a nie tylko ode mnie. Ja zapoczątkowałem tu pewną formułę, która niekoniecznie musi być słuszna. Jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek sugestie dotyczące katalogu - piszcie śmiało. Chciałbym żeby ewoluował on ku zadowoleniu i wygodzie nas wszystkich :ok:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group