Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - Wędrówki po średniowiecznym Tczewie.
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 13 Cze, 2010 10:43   Tczew - Wędrówki po średniowiecznym Tczewie.

Cytat:
W czwartek, 17 czerwca, w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie odbędzie się promocja książki Józefa Golickiego "Wędrówki po średniowiecznym Tczewie. Kto, co, kiedy i dlaczego?".

Zapowiada się ciekawie, książka może zawierać dużo nieznanych faktów (podobnie jak Album o tczewskich kościołach "Staromiejska fara i klasztor dominikanów") z życia miasta w okresie średniowiecza.

Prezentacja rozpocznie sie o godzinie 19:00. Podejrzewam że cena książki nie przekroczy 30 zł.

2f1c00d904fc53ff.jpg
Plik ściągnięto 52 raz(y) 94,94 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 13 Cze, 2010 10:57   

Książka może być ciekawa. Tylko wydaję mi się, bo wiem już z doświadczenia, że trzeba przeczekać promocję i książkę będzie można nabyć taniej np. w Bibliotece Miejskiej.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 13 Cze, 2010 11:31   

Ja kupie na promocji (też taniej ...zdarzyło się i za darmo jak w przypadku książki o Księciu Samborze II) ...i dedykacja od autora będzie :-P
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 05:48   Promocja

Witam. Jak tam wypadła promocja książki?
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 08:59   

Promocja była dla mnie zaskoczeniem. Nie było nudno jak na innych tego typu spotkaniach. Nie było godzinnych i nudnych przemówień, ale było piwko, "średniowieczne" żarcie, śpiewy i walki rycerskie. Wszystko to na świeżym powietrzu na dziedzińcu Fabryki Sztuk.

DSCF4567.jpg
Plik ściągnięto 51 raz(y) 41,28 KB

DSCF4568.jpg
Plik ściągnięto 48 raz(y) 47,68 KB

DSCF4573.jpg
Plik ściągnięto 50 raz(y) 72,79 KB

DSCF4591.jpg
Plik ściągnięto 55 raz(y) 95,69 KB

DSCF4616.jpg
Plik ściągnięto 51 raz(y) 64,01 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 09:13   

...a sama książka jest bardzo ciekawa. Autor uważa że tegoroczny jubileusz 750-lecia miasta jest prawdopodobnie nieporozumieniem i powinien być obchodzony dwa lata wcześniej. Zdaniem Golickiego Rada Miasta ( utworzona w 1258 roku ) nie mogła istnieć i funkcjonować przed powstaniem organizmem miejskiego, a dokument Sambora II z 1260 roku nie ma charakteru przywileju lokacyjnego,
Cytat:
"(...) jest raczej aktem prawnym potwierdzającym nadanie, na co wskazuje użycie w zapisach czasowników czasu przeszłego dokonanego."

Z słów autora możemy wnioskować iż Tczew zyskał prawa miejskie w 1258 roku lub wcześniej.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 17:07   

A to ciekawe.
Doszły mnie słuchy że książka kosztowała 35zł. - Na pewno za miesiąc będzie tańsza.
_________________

 
 
 
Feterniak 


Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 18:25   

zet48 napisał/a:
Z słów autora możemy wnioskować iż Tczew zyskał prawa miejskie w 1258 roku lub wcześniej.


Heee to możemy wywnioskować, że wszystkich źródeł i prac dotyczących historii Tczewa, łącznie z najnowszą biografią Sambora II.

Wręcz tak Wiesław Długokęcki, jak i Błażej Śliwiński podaję jako pewnik, że sam akt lokacyjny jako taki (czyli dający konkretne obietnice i nadania przyszłym mieszczanom) był nadany kilka (być może aż 6) lat wcześniej, zaś dokument z roku 1260 to potwierdzenie owych wcześniejszych obietnic.

W roku 1260 książę Sambor II stwierdził, że mieszczanie wywiązali się z wcześniejszego kontraktu i oto w wyniku ich pracy miasto już jest, w związku z tym on im wystawia dokument gdzie podane są wszelkie ich prawa i przywileje.

Ponieważ nie ma wiedzy, kiedy ów "kontrakt wstępny" alias akt lokacyjny został zawarty, jaką miał formę (w skrajnym wypadku mógł być nawet ustny - choć to mało prawdopodobne), data 1260 r. wydaje się być na pewno najlepszą do świętowania.

To można przyrównać do przecięcia wstęgi na budowanym moście. Typowy akt lokacyjny to podpisanie kontraktu na budowę, która nie zawsze kończyła się zresztą sukcesem (patrz Gorzędziej). A akt Sambora, to przecięcie wstęgi na gotowym obiekcie.
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 14:08   

Kristoph napisał/a:
A to ciekawe.
Doszły mnie słuchy że książka kosztowała 35zł. - Na pewno za miesiąc będzie tańsza.


Książka raczej na pewno nie będzie tańsza. Publikacja nie jest sponsorowana, tak jak poprzednie jubileuszowe publikacje, przez Urząd Miasta, więc na obniżkę ceny nie ma co liczyć.
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 16:12   

dirschauowiec napisał/a:
Książka raczej na pewno nie będzie tańsza.


Książka z pewnością będzie tańsza, tak było zawsze odkąd pamiętam. I na pewno będzie w sprzedaży nawet za rok i za dwa - bo niestety takie książki mają słaby popyt.
_________________

 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 23:20   

Kristoph napisał/a:
dirschauowiec napisał/a:
Książka raczej na pewno nie będzie tańsza.


Książka z pewnością będzie tańsza, tak było zawsze odkąd pamiętam. I na pewno będzie w sprzedaży nawet za rok i za dwa - bo niestety takie książki mają słaby popyt.


W tym przypadku jestem pesymistą. Wcześniejsza pozycja tego autora (o Farze i klasztorze dominikanów) była sprzedawana taniej o zaledwie 5 zł, ponad rok od wydania, podczas... promocji "Wędrówek...". Jeśli znasz miejsca, gdzie mogę dostać wcześniejsze książki Golickiego w niższej cenie to czekam na info :-)
Ostatnio zmieniony przez dirschauowiec Wto 22 Cze, 2010 23:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 23 Cze, 2010 12:11   Książki

No właśnie. Nie wziąłem poprawki na Golickiego :ops:
_________________

 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 18 Sie, 2010 10:43   

Nie mogę nigdzie dostać tej książki. Może ktoś wie gdzie ją nabyć.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 18 Sie, 2010 10:47   

Kilka dni temu widziałem 3 egzemplarze w księgarni Vademecum na nowym mieście koło biedronki, książkę chyba można jeszcze dostać w CWRDW
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Sro 18 Sie, 2010 10:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 18 Sie, 2010 11:31   

W CWRDW właśnie nie ma. A do Vademecum się przejdę.
Dzięki za info.
_________________

 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 23 Sie, 2010 16:29   

Byłem w księgarni Vademecum. Panie tam sprzedające twierdziły, że jeszcze nie było tej książki, dopiero na nią czekają.
Więc książka w Vademecum ma się dopiero pokazać - ale nie wiadomo kiedy.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 23 Sie, 2010 20:45   

Spróbuj u autora książki - Józefa Golickiego
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group