Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
DIALEKT MALBORSKI słownik t. I, II
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 17:59   DIALEKT MALBORSKI słownik t. I, II

H. Górnowicz DIALEKT MALBORSKI słownik t. I, II

Nakładem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, świetnie opracowany słownik gwary malborskiej.
400 egzemplarzy nakładu. Rok wydania 1973

dialek malborski.jpg
Plik ściągnięto 21484 raz(y) 35,53 KB

 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 19:08   

Czy może ktoś przybliżyć jakieś elementy tego dialektu, jakieś szczególne wyrazy, których się nie spotyka gdzie indziej, niż u nas, ew. odmianę czy coś w ten deseń?
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 19:15   

Hmmm Francula, kiedyś na allegro było poprzednie wydanie tej pozycji z kilkoma skanami stron z książki, niestety nie posiadam ich, ale pozycja arcyciekawa, niestety to wydanie w temacie kosztuje obecnie na allegro od 60 zł.
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pon 23 Lip, 2007 19:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 19:18   

Ciekawe, czy ta pozycja jest w posiadaniu którejś z malborskich bibliotek :-)
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 19:21   

francula napisał/a:
Ciekawe, czy ta pozycja jest w posiadaniu którejś z malborskich bibliotek


Napisz e-maila do Pani kierownik biblioteki zamkowej Aleksandry Siuciak - polecam
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 20:57   

francula napisał/a:
Czy może ktoś przybliżyć jakieś elementy tego dialektu
trochę na temat dialektuDIALEKT
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pon 23 Lip, 2007 20:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
vonplauen 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 22:39   

Kiedyś w jakiejś książce do polskiego spotkałem się z pojęciem gwary malborsko-lubawskiej :idea:
Ale nic więcej z tego niestety nie pamiętam :-/
 
 
 
mw
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 12:39   

W ktoryms podreczniku do geografii tez spotkalem sie z "gwara malborska" ale nikt nie wie czym sie owa gwara wyroznia... nawet pytalem osob z innych stron Polski czy ja jakos inaczej mowie ale nie :P
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 12:46   

mw napisał/a:
nawet pytalem osob z innych stron Polski czy ja jakos inaczej mowie ale nie :P

żebyś jakoś inaczej mówił musiałbyś być autochtonem - określenie "gwara malborska" odnosi się wg mnie do ludności (czy też mniejszości) polskiej zamieszkującej te okolice w XIX wieku i może początkach XX (patrz badania etnograficzne Oskara Kolberga itp.)
obecni mieszkańcy Malborka to chyba w 99,9% potomkowie osadników przesiedlonych tuż po wojnie z innych części Polski...
_________________

 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 15:25   

Ale może chodzi o te wszelkie germanizmy, które się plączą po naszym języku? Te wszystkie durszlaki, laufry (ląfry też :lol: ), szlafroki i inne?
_________________
.............................................
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 16:09   

Linka napisał/a:
Ale może chodzi o te wszelkie germanizmy, które się plączą po naszym języku? Te wszystkie durszlaki, laufry (ląfry też :lol: ), szlafroki i inne?

durszlaki, szlafroki itp. są i w Warszawie! :mrgreen:
jeśli już, to tutaj (a przynajmniej w Sztumie) usłyszysz o "kuchach" (ciastach), "geszenkach" (prezentach) itp. o słynnym pomorskim "jo" nie wspominając...
_________________

 
 
vonplauen 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 16:36   

Hagedorn napisał/a:
(..) o słynnym pomorskim "jo" nie wspominając...

'jo' to chyba nie tylko pomorskie jest,mam rodzinę w Nowej Wsi Wielkiej /mniej więcej dokładnie na granicy województwa Warmińsko Mazurskiego i Mazowieckiego to jest/ i tam słowo 'tak' praktycznie nie istnieje :-D
Przypomniało mi się też,że swego czasu w 'Rejsach' był artykuł o człowieku,który zajmuje się właśnie gwarami i była w nim przytoczona anegdota,jak to ów pan jakieś regionalne słowo,które bardzo mu się spodobało usłyszał w malborskim szalecie.
Niestety nie pamiętam jego nazwiska ani owego słowa :-/
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 18:16   

Kupcie, będziecie wiedzieli
 
 
Steinbrecht 


Wysłany: Pią 31 Sie, 2007 11:36   Dialekt malborski

kolejna książka wygrzebana na allegro być może nie dotyczy ona malborka w sensie historycznym czy architektury ale coś ciekawego związanego z kulturą.

Cena popatrzcie sami


http://allegro.pl/item229...nik_t_i_ii.html
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
mistyrose 

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 18:31   

,,Kupcie " daj spokój, 60 zeta ??? Okrutne żądanie :)
Wiecie wydaje mi się że bardzo charakterystyczne dla malborskich ,,autochtonów" jest takie ,,szczekanie" trochę niemieckie. Przyjechałam tu jako 12 latka i nie bardzo rozumiałam rówieśników. Mówili szybko i twardo .
Potem studiowałam w Poznaniu i to była prawdziwa ulga dla uszu, bo pełno studentów ze Wschodu, mowa spokojna i miękka , z ,,zaciąganiem" - osobiście wolę takiej słuchać 100000 razy :)Potem uczyłam tu w szkole. Młodzież mówi szybko i właśnie ,,twardo" , brzmi to ...prawie agresywnie. Niemiecko chyba. :?:
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 13 Paź, 2007 08:39   

mistyrose napisał/a:
charakterystyczne dla malborskich ,,autochtonów"


Prawie nie ma malborskich autochtonów, chyba, że malborski autochton to człowiek urodzony w Malborku w latach np. 1945-1955, może masz na myśli ludność napływową po wojnie i ich naloty językowe. - tak sądzę
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group